Grått og flott i nytt toppløp på Skeikampen

Per-Christian Lysaker Torgersrud og Therese Sjursen vant det første Skeikampen Opp, et nytt motbakkeløp over 2,8 km med 340 meter stigning, med mål ved steinbua på toppen. For Torgersrud var dette den andre seieren på tre uker.

Skeikampen-2013_Start2
Starten har akkurat gått. Det første Skeikampen Opp er i gang.

Skeikampen prøver i likhet med Sjusjøen å tilby aktiviteter året rundt, både innenfor løping, sykling og selvsagt ski. Med motbakkeløpet Skeikampen Opp har et av Norges beste vintersportsteder nå fått et nytt tilskudd på konkurransefronten også på høsten.Og til vinteren arrangeres også det som omtales som verdens tøffeste vintertriathlon med 150.000 kr i premiepotten.

Skeikampen Opp hadde rundt 180 deltakere, noe som må være meget bra i debuten i grått og tåkete vær. Kanskje terskelen for å delta ble lavere i vissheten om at deltakerne kunne ta heisen gratis ned igjen.

Raskest til toppen var  Per-Christian Lysaker Torgersrud fra Eidsiva BIL på 15.13, foran Geir Ludvig Aasen Ouren fra Team NPRO, med Mattis Stenshagen fra delarrangør Follebu Skiklubb på tredjeplass. I dameklassen ble det en tøff kamp mellom motbakke-ekspertene Therese Sjursen fra BFG Bergen og May Bente Weng fra IL BUL. Sjursen trakk til slutt det lengste strået. Vinnertiden var 18.31.

Skeikampen-2013_Vinner herre
Per-Christian Lysaker Torgersrud vant det første Skeikampen Opp.
Skeikampen-2013_Vinner dame therese sjursen og may bente weng
Therese Sjursen har en liten ledelse på veteranen May Bente Weng og vinner til slutt med 3 sekunders margin.

Per-Christian Lysaker Torgersrud vant også det andre Lundehøgda Opp på hjemmebane for tre uker siden, foran Årets Superbirkebeiner og vinner av Birkebeinertrippelen Anders Stenbrenden og samme Geir Ludvik Aasen Ouren. Han var selvsagt svært godt fornøyd med å ta en ny seier hjem til Moelv, men var ikke helt fornøyd med resultatene i langrennssporet sist sesong, fortalte han til Sportsmanden under den tre timer lange restitusjonsturen på Sjusjøen dagen etterpå. Men etter to ganger å ha distansert en så sterk skiløper som Aasen Ouren, burde det love godt også for den kommende skisesongen.

Per-Christian Lysaker Torgersrud-2
Per-Christian Lysaker Torgersrud  har grunn til å smile etter seier i både Skeikampen Opp og Lundehøgda Opp de siste ukene. (Foto: Frode Monsen)

Skeikampen Opp er et samarbeid mellom Gausdal Friidrettsklubb, Follebu Skiklubb og Skeikampen Resort. For de litt mer lokalkjente, så slynget løypen seg fra start ved skiheisen opp grusveien mot Engelykja, Peer Gyntvegen til kirken og Myresetervegen til alpinbakken, før den går opp transportveien til «zorro-svingene» og avsluttes på gulmerket sti opp til steinhytta på toppen.

På hjemmesiden til Follebu skiklubb er arrangementet oppsummert slik:.

– Selv om det selvsagt kan gjøres enkelte justeringer, må vi si at arrangementet ble svært vellykket. Været var litt grått, men det kom likevel 180 deltagere, og stemningen var god. Arrangøren er svært fornøyd med det.

Flere bilder fra løpet (foto: arrangøren):

(Alle resultater under bildene)

Skeikampen-2013_Start 1
Klar til start i gråværet på Skeikampen.
Skeikampen-2013_Start3
Starten er gått.
Skeikampen-2013_Start4
Det var stor spennvidde i alderssammensetningen, både store og små, unge og eldre deltok.
Skeikampen-2013_espen hegstad kruger
Unge Espen Hegstad Kruger fra Lyn Ski delte seieren i klasse 13-14 år med Ansgar Evensen fra Vind IL på sterke 18.49.
Skeikampen-2013_geir ludvik ouren aasen
Ut av tåkehavet kommer Geir Ludvig Aasen Ouren til andreplass totalt, 14 sekunder bak vinneren.
Skeikampen-2013_mattis stenshagen
Mattis Stenshagen vinner klasse 17-21 år og tar tredjeplassen totalt på 16.01.
Skeikampen-2013_mål 3
Løpere på rekke og rad.
Skeikampen-2013_Mål1
Målseglet på toppen ved steinhytten.


Resultater fra det første
Skeikampen Opp 5.10.2013

 

Plass Navn Klubb  Tid
K11-12
 1 Carina Tørnby Brømsko il 25:48
 2 Ingvild Sandvik Follebu Skiklubb 26:58
 3 Celina Rytterager Aas Fet Skiklubb 29:13
Antall 3 Påmeldte: 3 Startende: 3
M 11-12
 1 Håvard Linn Follebu Skiklubb 22:44
 2 Henrik Glomnes Holmen Langrenn 23:54
 3 Oskar Lockert Skjold Bjerke IL 25:41
 4 Henrik Fjeld Rustad Il 28:17
Antall 4 Påmeldte: 5 Startende: 5
K 13-14
 1 Anette Berntsen Vind Il 21:07
 2 Tiril Birgitte Lund Tyrving 21:19
 3 Isa Skeie Fossum 22:05
 4 Victoria Hæstad Bjørnstad Fossum 22:23
 5 Johanne Lunde Vind Il 24:15
 6 Pernille Bakken Vind Il 24:37
Antall 6 Påmeldte: 6 Startende: 6
M 13-14
 1 Espen Hegstad Kruger Lyn Ski 18:49
 1 Ansgar Evensen Vind Il 18:49
 3 Erik Hæstad Bjørnstad Fossum 19:11
 4 Tobias Paulsen NOTEAM 19:16
 5 Ole Christian Bjeglerud Strømmen og Lillestrøm 19:48
 6 Oscar Hæstad Bjørnstad Fossum 20:34
 7 Erik Houm Gausdal Fik 21:03
 8 Henrik Markestad Vind Il 21:32
 9 Vemund Øversjøen Bvif 21:48
 10 Peder Stalenget ØTI 22:04
 11 Christian Opsahl Eriksen Vind Il 23:18
 12 Hans Cristian Lørken Gfk 28:01
 13 Sondre Holst Fet Skiklubb 30:40
Antall 13 Påmeldte: 13 Startende: 13
K 15-16
 1 Mari Nordlunde Follebu Skiklubb 19:19
 2 Emilie Fossumstuen Grøterud Moelven Il Friidrett 21:58
Antall 2 Påmeldte: 2 Startende: 2
M 15-16
 1 Erik Staum Follebu Skiklubb 18:07
 2 Jonas Guldbrandsen Lillehammer Skiklubb 22:18
 3 Hans Kristian Drege Bø Gausdal Fik 22:35
 4 Patrick Sandgrav NOTEAM 22:36
 5 Ahmed Ali Gausdal Fik 23:47
 6 Roman Magnus Lørken Lck 23:49
 7 Ulrik Syversen NOTEAM 25:23
Antall 7 Påmeldte: 8 Startende: 7
K 17-21
 1 Kristine Torgersen Lillehammer Skiklubb 20:34
 2 Emilie Fleten Team Veidekke 21:58
 3 Britt Thorshaug Granrud Team Veidekke 22:30
Antall 3 Påmeldte: 3 Startende: 3
M 17-21
 1 Mattis Stenshagen Follebu Skiklubb/NTG-L 16:01
 2 Sjur Slettom Lom IL/NTG-L 16:56
 3 Joachim Aurland Kjellmyra IL/NTG-L 17:00
 4 Jens Storås Sommer Lillehammer Skiklub 17:09
 5 Elmer Mulleri Skalle NOTEAM 19:26
 6 Kjetil Tyrom Follebu Skiklubb 19:55
 7 Martin Øvstehage Vestringen Il 21:09
Antall 7 Påmeldte: 8 Startende: 7
K 22-39
 1 Therese Sjursen Bfg Bergen 18:31
 2 Lene Bergwitz-Larsen Dnb 21:39
 3 Kaja Stabursvik Team Skigo 23:07
 4 Britt Gjermundshaug Milslukern 23:09
 5 Renate Segtnan Gausdal Skilag 23:43
 6 Elisabeth Lockert NOTEAM 23:58
 7 Hege Vethe Haugavn il 25:15
 8 Marianne Øvstehage Vestringen Il 27:28
 9 Tonje Marie Haugbro Olav Thon Bil 28:05
 10 Bjørnhild Fjeld NOTEAM 29:38
Antall 10 Påmeldte: 10 Startende: 10
M 22-39
 1 Per Kristian L. Torgersrud NOTEAM 15:13
 2 Geir Ludvik Aasen Ouren Team Npro 2 15:27
 3 Magnus Bleken Team Sport1 16:20
 4 Emil Nyeng Team Veidekke 16:31
 5 Eivind Bakkene Team Veidekke 16:53
 6 Erik S. Molenaar Modum O-Lag 17:12
 7 Ole-Jakob Følling Team Npro 2 17:18
 8 Ståle Fenstad Team Skigo 19:42
 9 Truls Killingmo Kreativ Trening 20:01
 10 Magnus Krogstad Ernst&Young 20:20
 11 Christian Rønning Miljøbygg 20:24
 12 Lars Musdalslien NOTEAM 20:31
 13 Stian Sandtorv Lørenskog Ck 20:58
 14 Roger Mohaugen NOTEAM 21:30
 15 Arne Paulsrud NOTEAM 21:40
 16 Hans Thorvald Nygaard Vestringen Il 22:15
 17 Eivind Warlo Team Veidekke 22:27
 18 Peter Mikke Haug Team Broiler 23:03
 19 Tonny Segtnan Gausdal Skilag 23:05
 20 Fredrik Godager Eide NOTEAM 23:48
 21 Johannes Woxen Bøygard Team Wrestlemania 27:04
 22 Karl Emil Utnes Frogner Il 27:33
 23 Eirik Skarderud Jensen Gausdal Fik 28:51
 24 Niklas Fossumstuen Grøterud Moelven Il Friidrett 29:15
Antall 24 Påmeldte: 28 Startende: 24
K 40-49
 1 May Bente Weng Il Bul 18:34
 2 Inger Hegstad Kruger Lyn Ski 19:42
 3 Marit Stalsberg Nyeng Ringebu-fåvang 19:45
 4 Helene Skeie Fossum 20:57
 5 Eli Stalenget ØTI 24:14
 6 Tone Lindløv Sand Nabolaget 24:58
 7 Kjertsi Paulsen NOTEAM 25:12
 8 Eva Gillinsky NOTEAM 26:03
 9 Anne R Fredriksen NOTEAM 29:19
Antall 9 Påmeldte: 11 Startende: 10
M 40-49
 1 Geir Strandbakke Team Sport1 17:28
 2 Jon Øksenvad NOTEAM 17:32
 3 Oleg Ruds NOTEAM 19:38
 4 Sverre Sand Dnb Piratbirken 19:42
 5 Aslak Berglund Milslukern 19:57
 6 Trond Rønningsveen Kjell Sykkel Og Sport 20:56
 7 Thomas Danielsen NOTEAM 21:22
 8 Asmund Sveen Aas-jakobsen Bil 21:25
 9 Tor Egil Sand Telenor Bil 21:35
 10 Harald Meen Fossum If 22:38
 11 Dirk Lørken Lck 23:52
 12 Arnt Steinar Olasveen Glør 24:04
 13 Espen Gillinsky Netsaktiv 24:33
 14 Jo Engeland NOTEAM 32:45
Antall 14 Påmeldte: 15 Startende: 14
K 50-59
 1 Torhild Garen Milslukern 21:59
 2 Kjersti Stenberg Technip 23:01
Antall 2 Påmeldte: 2 Startende: 2
M 50-59
 1 Sven Lystad Fet Skiklubb 20:49
 2 Pål Hansen Ceres 21:35
 3 Egil Paulsrud NOTEAM 21:55
 4 Viggo Sandgrav NOTEAM 21:56
 5 Karl Kristian Aketun Milslukern 22:12
 6 Knut Houm Gausdal Fik 22:26
 7 Per Ole Nygaard Vestringen Il 22:28
 8 Jonny Stenshagen NOTEAM 22:40
 9 Øystein Løseth Overtoppen 24:09
Antall 9 Påmeldte: 9 Startende: 9
M 60-69
 1 Harald Austgarden Vestringen Il 26:00
Antall 1 Påmeldte: 1 Startende: 1
Kvinner – Tur
Hedda Nordby Krogstad Brunvold 23:46
Emma Stanger Lørenskog Skiklubb 24:17
Ellen Fløtre Fossum If 27:08
Tilde Eine Fossum 28:31
Bjørg Nordby Krogstad Drentorp vgs 28:59
Selma Skeie Fossum 29:39
Hilde Myrflott Sandgrav NOTEAM 29:44
Silje Pettersen Lørenskog Skiklubb 30:02
Hilde Haugeng Fossum If 31:36
Tora Stanger Lørenskog Skiklubb 32:05
Emilie Vathne-Olsen Nordstrand 32:14
Stine Gustavsen NOTEAM 32:32
Pia Margrethe Sand NOTEAM 32:33
Malene Myrflott Sandgrav NOTEAM 32:43
Pernille Hansen NOTEAM 32:44
Jane Kristin Hansen NOTEAM 34:57
May Britt Bråten NOTEAM 39:20
Melissa Øversjøen NOTEAM 41:32
Marianne Pettersen Lørenskog Skiklubb 42:14
Marlin Emilie Sørnes NOTEAM 42:19
June Herredsvela Lørenskog Skiklubb 42:38
Gro-Hege Lethigangas NOTEAM 43:07
Eva Lunner NOTEAM 43:55
Antall 23 Påmeldte: 25 Startende: 24
Menn – Tur
Emil S. Molenaar Modum O-Lag 19:51
Nils Hæstad Fossum 21:50
Jamie Laing Team Bekkva 23:01
Jon Guldbrandsen Lillehammer Skiklubb 23:30
Jens Glomnes Holmen Langrenn 24:18
Per Terje Dybvd Stjørdals-Blink sykkel 24:34
Albert Zabala Molde Il 24:51
Anders Bendixsen NOTEAM 24:52
Pål Bendixen NOTEAM 25:09
Knut Krogstad Frogn 25:56
Geir Åke Dahlen NOTEAM 26:00
Eirik Fløtre Rørstad Fossum If 26:02
Simen Meen Haugeng Fossum If 26:06
Viktor Andersen Kjelsås Il 26:07
Tord Valestrand NOTEAM 26:45
Erlend Sandvik Follebu Skiklubb 27:30
Ricky Dunn Team Bekkva 28:23
 Hermann Ettestad Tande Nordre Eidsvoll 28:49
Joakim Sandgrav NOTEAM 29:23
Jakob Løfadli NOTEAM 30:23
Lars Løfadli NOTEAM 30:26
Sverre Martin Grepperud Team Bekkva 31:36
Thormod Bjerke Mesterbakeren As 31:40
Emil Meen Haugeng Fossum If 31:44
Mathias Fløtre Rørstad Fossum If 32:03
Ivar Rørstad Fossum If 32:10
Thomas Olsen Nordstrand 32:16
Leif Arne Pedersen NOTEAM 38:00
Frode Nilsen NOTEAM 39:56
Øystein Sørnes NOTEAM 42:39
Jannik Stanger Lørenskog Skiklubb 43:26
Erling Holst Fet Skiklubb 44:22
Antall 32 Påmeldte: 33 Startende: 32

 

sportsmanden.no

 

 

Lik gjerne
Del gjerne
  • 7
    Shares
Annonse. Nå HALV PRIS på Lactoferrin Gold på Innovatera.no når du bestiller via klikk på bildet

En tanke om “Grått og flott i nytt toppløp på Skeikampen

Kommentarfeltet er stengt