-Fantastisk å innlede ferien med Unionsmarathon
Tilbyr gode pengepremier for de raskeste – og ønsker seg flere som løper sakte
Det nærmer seg Unionsmarathon igjen, løpet som alltid går første lørdag i juli.
Unionsmarathon tiltrekker seg løpere på alle nivåer, men nå ønsker de særlig flere løpere som løper sakte;
– Vi har svært gode pengepremier til de som vinner og setter løyperekord, men vi ønsker å understreke at hos oss er alle velkommen. Vi har tradisjon for å servere cola og vaffel til de som kommer sist i mål på maraton-distansen, utdyper han.

Til de raskeste tilbyr Unionsmarathon pengepremier
Maraton kvinner og herrer: 3 beste uansett alder; 1 plass: 1500,- NOK – 2.plass: 750 – 3.plass: 300.
Halvmaraton kvinner og herrer: 3 beste uansett alder; 1 plass: 1000,- NOK – 2.plass: 500 – 3.plass: 250.
10km kvinner og herrer: 3 beste uansett alder; 1 plass: 500,- NOK – 2.plass: 250 – 3.plass: 150.
I tillegg pengepremier ved løyperekord:
Bygdeentusiast og tømmerhugger Jan Birger Holth sponser igjen solide pengepremier ved løyperekord
Maraton herrer og kvinner: 7.500,- NOK
Halvmaraton herrer og kvinner: 2.500,– NOK
10km herrer og kvinner: 1.500,- NOK
Seier og løyperekord maraton gir altså en utbetaling på hele 9.000,- NOK.

Begge grensebygdene i arbeid!
Unionsmarathon er et stort arrangement for bygdene Rømskog og Østervallskog. 10 mat- og drikkestasjoner bemannes, løyper merkes, bygdetunet Kurøen tar i mot over 300 løpere.
– Uten dugnadsinnsatsen hadde det aldri gått, sier Unionsgeneral Jørn Olaf Tørnby.
– I år blir det dessuten Tour de France-stemning på ett bestemt sted i løypa, forteller han hemmelighetsfullt.
Bildet nedenfor er fra legendariske Sneppeloen matstasjon lengst øst i Sverige. Der blir alle løpere som passerer ropt opp ved navn og tatt i mot som stjerner. Og ellers langs løypa og i målgang er Unionsmarathon kjent for sin gode service og for å gjøre alt de kan for å skjemme bort løperne. Og været? Som oftest er det varmt og godt (se bare tidligere reportasjer fra Unionsmarathon under bildene), og mange har både piknik og tar seg et bad i Rømsjøen etterpå.




Tidligere fra Unionsmarathon på Sportsmanden
Pål Oraug med sterk seier i Unionsmarathon – løyperekord på halvmaraton av Siri Størmer (2017)
Pål Oraug vant i maratondebuten – avgjorde tvekampen i Østfold-duellen (2016)
Lars Lysbakken vant varm Unionsmarathon (2015)
Tropevarme i Unionsmarathon – Ivar Refsland og Tonje Brande vant jubileumsløpet (2014)
Unionsmarathon i strålende sol (2013)
Sportsmanden.no