Sebastian Håkansson smadret norgesrekorden på 100 km
Råskinnet Sebastian Conrad Håkansson gjorde som han lovet – og litt til – da han lørdag vant Norgesmesterskapet på 100 km med fantastiske 6:33:55. Han knuste dermed den tidligere rekorden til Didrik Hermansen med nesten 12 minutter!
For en uke siden fortalte Håkansson til Sportsmanden at han ikke fryktet noen og gikk for gull. Han trodde imidlertid at løypen kunne være i tøffeste lage til norsk rekord, men i et intervju med Kondis noen dager før NM, røpet løperen fra Svorkmo IL at han satset på å holde 4-blank fart per kilometer hele veien, noe som tilsvarte en sluttid på 6:40. Og da løpet startet klokken 09:00 fra Fana stadion i et nydelig løpsvær med morgensol, 3-4 grad og tilnærmet vindstille, la Håkansson i vei i enda tøffere tempo! Ingen turde å følge Sebastian, og ledelsen bare økte utover i løpet.

Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no
For Håkansson holdt farten opp i nesten samme fart helt til mål – og det til tross for at det begynte å blåse adskillig mer i siste halvdel av løpet, og litt etter runding inne på stadion for fjerde og siste gang etter 80 km, begynte det plutselig å snø!
Men ingenting bet på Sebastian Håkansson denne dagen. Da han etter en gjennomsnittsfart på imponerende 15,4 km/t kunne storme mot mål inne på tartandekket med et stort norsk flagg, var solen kommet frem igjen og jubelen var stor blant de som fortsatt var igjen på stadion.
Etter at NFIF også nylig vedtok at også gateløp skal ha norske rekorder – og ikke bare bestenoteringer – ble løpet og rekorden historisk også på den måten.
Jo Inge Norum tok sølvet etter et meget sterkt løp der han også lenge lå an til en tid under den gamle rekorden, mens Bjørn Tore Kronen Taranger – som inntil i dag hadde løyperekorden med 7:07, etter hvert avanserte til bronse, for øvrig hans 15. NM-medalje totalt.

Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no

–En sinnssyk mestringsopplevelse, sa Håkaonsson i seiersintervjuet som du kan høre på vår Facebookside.
Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no
Seierspallen NM 100 km, menn:
Gull: Sebastian Conrad Håkansson, Svorkmo IL, 6:33:55
Sølv: Jo Inge Norum, Hell Ultraløperklubb, 6:55:46
Bronse: Bjørn Tore Kronen Taranger, BFG Bergen Løpeklubb, 7:30:37

Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no

Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no
Fra dramatisk benbrudd til NM-gull
På kvinnesiden ble det en imponerende seier til Ingrid Lid, bare noen år etter en dramatisk skade da lårbenet brakk tvert av!
Etter at hun lenge løp sammen med Margunn Bye Tøsdal, avgjorde Lid på de siste halvdel. Annette Velde Sande avsluttet sterkt og sikret til slutt dobbeltseier til BFG Bergen Løpeklubb, mens Tøsdal tok bronsen.
Seierspallen NM 100 km – kvinner:
Gull: Ingrid Lid, BFG Bergen Løpeklubb, 8:10:37
Sølv: Annette Velde Sande, BFG Bergen Løpeklubb, 8:20:35
Bronse: Margunn Bye Tøsdal fra Sædalen IL, 8:32:28

Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no

Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no

Foto: Frode Monsen / Sportsmanden.no
Alle resultater
Sportsmanden.no