– Min første krans!

Veteranen Kari Øvsthus (50) overrasket med seier i lille Holmenkollmarsjen

HKmarsjen2015_KariØvsthus
Allsidige Kari Øvsthus gikk helt til topps på Holmenkollmarsjens halve distanse. I fjor ble hun nummer 20 på den fulle distansen. (Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)

Vossingen Kari Øvsthus har i en årrekke stilt opp på mosjonsløp og veteranmesterskap om sommeren og deltatt i turrenn om vinteren. Men det var først i dag, i en alder av nylig fylte 50 år, at den godt trente politikvinnen gikk helt til topps og sikret seg totalseieren i et langrenn, da hun vant den halve distansen i Holmenkollmarsjen. Løypen som egentlig skulle vært 25 km, men som etter at rennene ble flyttet til nasjonalanlegget i Holmenkollen ble 18,4 km, etter to runder på 9,2 km.

Kari Øvsthus er kanskje ikke den som bruker de store ordene eller roper høyest, og på sin egen Facebookside nøyer hun seg med å konstatere følgende:

– Min første krans!

HKmarsjen2016_KariØvsthus_ski-og-krans
-Min første krans! Bildetekst og foto: Kari Øvsthus

Kari Øvsthus, som går for OPIL, brukte 1.00.58 på de 18,4 kilometerne i verdenscupløypene i Kollen, var 55 sekunder foran orienteringsløper Ingunn Weltzien på andreplass og drøye to minutter foran Randi Løvli Damgaard på tredjeplass, med søsteren Ingrid Damgaard et drøyt minutt bak der igjen.

Annonse (Klikk på bildet for info/påmelding)
Ingunn Weltzien tok i fjor en sterk 6.plass på den fulle Holmenkollmarsjen, over 10 minutter foran Kari Øvsthus. Nå ble det andreplass totalt, men hun måtte se seg slått av veteranen fra Voss. (Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)
Ingunn Weltzien tok i fjor en sterk 6.plass på den fulle Holmenkollmarsjen, over 10 minutter foran Kari Øvsthus. Nå ble det andreplass totalt, men hun måtte se seg slått av veteranen fra Voss.
(Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)

Stian Grastveit med klar seier

Aller raskest på den halve Holmenkollmarsjen var Stian Grastveit, som representerer Heming IL og følgelig nærmest gikk på hjemmebane i Kollenløypene. Hans Christian Aarnes og Henrik Natvig sørget for to medaljer til Nittedal IL, mens Lars Berge fra Askim IF ble bestemann fra Indre Østfold med sin fjerdeplass. Vi må her også ta med at spydebæringen Marius Borger, som representerte Team Sportsmanden, ble nummer 9 totalt med sitt relativt spinkle treningsgrunnlag foran årets sesong.

HKmarsjen2014_Marius-Borger
Marius Borger fra Holmenkollmarsjen i 2014, da han ble nummer 21 totalt og etterpå skrev denne rapporten på Sportsmanden.

Les også: Arne Post og Kristin Antonsen vant hoveddistansen i Holmenkollmarsjen

Resultater

TOPP 50 KVINNER, HOLMENKOLLMARSJEN, 18,4 KM

RankRace NoNameNationClubCategoryTimeBehindSpeed
110018Kari Øvsthus NOROPILF50-541:00:583:19 min/km
210017Ingunn Weltzien NORNorconsult BILF30-341:01:53+ 553:22 min/km
310013Randi Løvli Damgaard NORIL IvrigF25-291:03:09+ 2:113:26 min/km
420075Ingrid Damgaard NORIL IvrigF25-291:04:22+ 3:243:30 min/km
520081Elisabeth Berger NORDagens NæringslivF45-491:06:23+ 5:253:37 min/km
610022Ida Skirstad Pollen NORHaslum ILF40-441:10:31+ 9:343:50 min/km
720001Birgit Øverby Tennøe NORHaslum ILF60-641:10:52+ 9:543:52 min/km
810021Marianne Hjermstad NORFossumF50-541:10:55+ 9:573:52 min/km
911025Melina Magulas NORLYN SKIF30-341:11:10+ 10:123:53 min/km
1010046Anne Elisabeth Nerigård NORAwilcoF40-441:14:15+ 13:174:03 min/km
1150181Margit Hågå NORLesja ILF18-191:14:20+ 13:224:03 min/km
1211011Cecilie Lillehagen Welo NORRustad ILF30-341:14:54+ 13:564:05 min/km
1310030Trude Wenaas NORVeidekkeF40-441:15:04+ 14:064:05 min/km
1410029Anita Hansen NORStatnett BILF50-541:15:17+ 14:194:06 min/km
1510036Eva Graff Bjerke NORLYN SkiF50-541:15:30+ 14:324:07 min/km
1611010Marit Nordhagen NORKoll LangrennF45-491:15:41+ 14:434:07 min/km
1711026Pernille Høyem Haug NORDiplom-IsF25-291:18:37+ 17:394:17 min/km
1830012Mette Engeseth Jacobsen NORThe Boston Consulting GroupF50-541:18:45+ 17:474:17 min/km
1950164Emilie Reinholdt NOROppegård ILF16-171:18:45+ 17:474:17 min/km
2011048Tiffany Otis CANF30-341:18:55+ 17:574:18 min/km
2160072Regine Bergane NORF18-191:18:58+ 18:004:18 min/km
2210033Tiril Gisletun Hanssen NORHeming IL/BDOF25-291:19:11+ 18:134:19 min/km
2310034Lene Løchen-Jensen NORTINEF30-341:19:21+ 18:234:19 min/km
2470054Heini Hartikainen FINF30-341:19:49+ 18:514:21 min/km
2560080Eivor Ertzaas Granøien NORBærums Verk og Hauger/ Team VestmarkaF18-191:20:40+ 19:424:24 min/km
2611031Helena Oladottir Haugbo NORLofthus KjerringklubbF35-391:20:51+ 19:534:24 min/km
2770097Daniela Riepan AUTF40-441:21:49+ 20:514:27 min/km
2830020Ragnhild Holm NOROPILF55-591:21:56+ 20:584:28 min/km
2950161Anita Hallenstvedt NORF45-491:22:13+ 21:154:29 min/km
3030074Lise Angset Christophersen NORBearingPointF25-291:22:25+ 21:274:29 min/km
3111041Kathrine Kveim NORF45-491:23:12+ 22:144:32 min/km
3270083Emma Hodne NORLyn SkiF13-151:23:45+ 22:474:34 min/km
3320078Katrine Damgaard Skyrud NORKRILLF30-341:23:52+ 22:554:34 min/km
3460099Ruth Lüthi GERForstBWF55-591:24:18+ 23:204:35 min/km
3530033Siv Elin Sæteren NORF30-341:25:12+ 24:144:38 min/km
3660184Vibeke Wethe Rognlien NORF25-291:25:14+ 24:164:38 min/km
3720006Trine-Beth Rasmussen NORF60-641:25:30+ 24:324:39 min/km
3860086Beate Kulbotten NORNorconsult BILF30-341:25:40+ 24:424:40 min/km
3960084Silje Simonsen NORNorconsult BILF30-341:25:47+ 24:494:40 min/km
4020092Benedicte Aubert Ringnes NORSKADEF35-391:26:12+ 25:144:42 min/km
4130026Hanna Pettersen NORF20-241:26:23+ 25:254:42 min/km
4230052Reidun Frostad NORSkiforeningenF35-391:26:49+ 25:514:44 min/km
4350195Erle Harstad NORVeidekkeF25-291:26:58+ 26:004:44 min/km
4411035Sara Thormodsen NORHelsedirektoratetF25-291:27:11+ 26:144:45 min/km
4560108Eva Amdal NORF50-541:27:41+ 26:434:46 min/km
4611049Hilde Gjestvang NORFeiring ILF50-541:27:56+ 26:584:47 min/km
4760091Kine Gosse NORPompel&PiltF35-391:28:18+ 27:214:48 min/km
4830016Våril Bendiksen NORSkedsmo vgs bilF50-541:28:35+ 27:374:49 min/km
4960174Chantal Følling GERF35-391:29:19+ 28:214:52 min/km
5030090Maria Erlingsdotter Neerland NORF40-441:29:27+ 28:294:52 min/km

 

TOPP 50 MENN, HOLMENKOLLMARSJEN 18,4 KM:

RankRace NoNameNationClubCategoryTimeBehindSpeed
120049Stian Grastveit NORHeming I LM20-240:53:012:53 min/km
210004Hans Christian Aarnes NORNittedal ILM30-340:56:08+ 3:083:04 min/km
310002Henrik Natvig NORNittedal ILM30-340:58:56+ 5:553:13 min/km
410003Lars Berge NORAskim IFM50-540:59:32+ 6:323:15 min/km
550138Kristoffer Thorud NORLyn skiM16-171:00:35+ 7:353:18 min/km
610012Jonas Haugstad Moosmayer NORJardar ILM18-191:00:50+ 7:493:19 min/km
798Jonas Hagen NORM20-241:00:51+ 7:503:19 min/km
810011Jørgen Johnsrud Hagen NORM25-291:01:59+ 8:583:23 min/km
910001Marius Borger NORSpydeberg il/Team SportsmandenM30-341:01:59+ 8:593:23 min/km
1010020Egil Svindland NORRamnes fysioterapiM40-441:02:31+ 9:303:24 min/km
1110009Jørn Audun Torp-Nango NORAlta IFM35-391:02:39+ 9:383:25 min/km
1220091Ole Kristian Sørland NORSkiforeningenM45-491:02:56+ 9:563:26 min/km
1310014Asle Rein Henriksen NORRustad IL Langrenn / Statoil BILM40-441:02:59+ 9:583:26 min/km
1410016Martin Haugstad Moosmayer NORJardar ILM16-171:03:19+ 10:183:27 min/km
1520067Trond Floberghagen NORHamar skiklubbM35-391:03:31+ 10:303:28 min/km
1610010Rory Gundersen NORRagnSellsM45-491:04:08+ 11:083:30 min/km
1760008Holger Thoma GERForstBWM45-491:04:34+ 11:343:31 min/km
1860041Thomas Grønnern NORTrømborg ILM35-391:05:13+ 12:123:33 min/km
1910028Øivind Haugaard PERSkiforeningenM50-541:05:20+ 12:193:33 min/km
2010005Håkon Nordtorp NORNittedalM20-241:05:35+ 12:343:34 min/km
2110008Jarle Haugland NORSantanderM50-541:05:42+ 12:413:35 min/km
2270034Andreas Pihlstrøm NORNHO bilM45-491:05:49+ 12:483:35 min/km
2311016Stian Hagen NORM18-191:05:50+ 12:493:35 min/km
2420069Atle Haakenstad NORVeidekkeM45-491:06:03+ 13:023:36 min/km
2550155Ole Kristian Lied NORSkiforeningen/Geovita asM30-341:06:12+ 13:113:36 min/km
2650106Espen Stordal NORVeidekkeM30-341:06:13+ 13:123:36 min/km
2760003Josu Zarranz Domench NORpirineos de roncalM20-241:07:05+ 14:053:39 min/km
2810015Sverre Andre Sørensen NORSpydeberg ILM30-341:07:36+ 14:353:41 min/km
2970023Tom Arvid Chutko NORLillehammer SykkelklubbM40-441:07:36+ 14:353:41 min/km
3020090Haldor Hofset NORM60-641:07:41+ 14:413:41 min/km
3170005Tobias Pettersen NOROppegård ILM16-171:07:49+ 14:483:42 min/km
3210025Henning Tidemann NORLILM50-541:08:47+ 15:473:45 min/km
3320062Jonas Gahr Støre NORSkiforeningenM55-591:09:13+ 16:123:46 min/km
3410047Lars Sylliåsen NORM50-541:09:25+ 16:243:47 min/km
3560004Xabi Zarranz Domench ESPpirineos de roncalM20-241:09:53+ 16:533:48 min/km
3660013Jakob Johansson NORM30-341:10:01+ 17:013:49 min/km
3710024Bent Brattbakken NORM25-291:10:12+ 17:113:49 min/km
3810031Kenneth Kongsvold NORIL TRYM40-441:10:14+ 17:133:49 min/km
3920093Peder Erling Guttormsen NORGyl I.L.M65-691:10:42+ 17:423:51 min/km
4011002Halvor Hovland NORTeam HabbenM35-391:10:44+ 17:433:51 min/km
4170089Emil Liaklev NORTistedal friluftslagM16-171:11:03+ 18:023:52 min/km
4250130Mindaugas Lukauskas LTUFossum IFM30-341:11:22+ 18:223:53 min/km
4360029Svein Hjelmås NORG-SportM50-541:12:23+ 19:233:57 min/km
4410037Bård Ingeberg NORVeidekkeM50-541:12:25+ 19:243:57 min/km
4570044Anders Welde Vikan NORM30-341:13:02+ 20:023:59 min/km
4611012Are Fjerdingstad NORFreia BL/Team PayM45-491:13:04+ 20:043:59 min/km
4720066Søren Hegndal-Andersen DENOslofjord triathlonM35-391:13:05+ 20:043:59 min/km
4860035Halvor Natvig NORNittedal ILM30-341:13:06+ 20:053:59 min/km
4910032Geir Ankarstrand NORIL NedibunnM45-491:13:08+ 20:073:59 min/km
5010050Jan Anders Istad NORAsker SkiklubbM40-441:13:12+ 20:113:59 min/km

Alle resultater

 

Sportsmanden.no 

 

Lik gjerne
Del gjerne
  • 36
    Shares
Annonse (Klikk på bildet for info/påmelding)