Birken i bilder – del 3 – litt bak eliten…
Oppdatert med mange flere bilder fra Birkebeinerrennet

Alle bilder: Sportsmanden / Frode Monsen
Nå oppdatert med mange flere bilder, også fra baktroppen!
Hvilken dag det ble i Birken! Det ble satt fantastiske løyperekorder både av Petter Eliassen og Therese Johaug, mens H.K.H Kronprins Haakon kanskje var den som overrasket aller mest i sin debut i Birken.
Men det var mange som gikk fort over fjellet i år. Vi har allerede lagt ut fyldige bilderapporter fra mange raske menn og ditto kvinner. Her kommer enda flere bilder, nå med løpere litt bak de aller, aller beste, selv om også noen av disse går på tider under tre timer. Samt noen fra baktroppen. Her er en miks av ungdommer og mosjonister og veteraner av begge kjønn, inkludert en enarmet og en kar på hjemmelaget sitski! Kanskje finner du deg selv igjen også?


«Det var overraskende greit å pigge Birken, men litt demotiverende å bli glidd fra av løpere med feste i nedoverbakkene og på flatene. Skal dog nevnes at skiene mine ble fikset på tirsdag, da værmeldingen viste noe helt annet. Hadde alt for grov rull og struktur, forteller Borger til Sportsmanden. Det er imidlertid ikke mange årene siden det ble sett på som en umulighet å pigge hele Birken, selv for de aller beste.





«Fantastisk tur over fjellet i dag, godt fornøyd med 3.34 og god klaring til merke. Min nest beste birkentid», skrev Løge Pedersen på facebook.

«Noen ekstra kilo innabords pga manglende trening hjelper godt på. For en gangs skyld gled jeg fra de fleste rundt meg både utfor og på flaten. Men pga den vonde hofta mi kunne jeg ikke presse i motbakkene, så jeg måtte ha ekstra spikerfeste for å komme opp bakkene, og det ble en rolig tur og lav puls hele veien for min del. Utrolig at jeg da klarte merkekravet likevel. Uansett hvor rolig jeg åpnet og gikk i motbakkene, var jeg dyktig sliten på slutten!» rapporterer Rustad-gutten til Sportsmanden. Det er ingenting i veien med stil eller fraspark her!



Mer om det HER.

Baktroppen ved Midtfjellskoia
Så er vi mye lenger ut i løpet, noen timer senere, ved matstasjonen like etter Midtfjellet.


Birken på hjemmesnekret sitski!



«Det har skjedd et under her! Han kan gå!», sa en kar ved siden av. (Fortsettelse følger nedenfor…)
Ved Sjusjøen langrennarena
Siste stopp. Vi har slått følge med birkebeinerne et stykke og via en omvei kommet tilbake til siste bakken opp mot Sjusjøen langrennsarena. Tusenvis av løpere har nå for lengst kommet i mål ved Lillehammer, men fortsatt strømmer det på med brave birkebeinere.
Og plutselig gjenkjenner vi en kar…




Alle bilder: Sportsmanden / Frode Monsen
Bilder kan brukes til private formål dersom nettsted/fotograf og lenke til nettsted oppgis.
Følg oss gjerne på Sportsmanden.no, på Facebook og på Instagram også, både om du er avbildet her eller om du likte bildeserien og de andre Birken-reportasjene! 🙂
Felles for alle årets birkebeinere er at de hadde fantastiske spor og forhold. Sjelden eller aldri har vel sporene holdt seg så faste og fine hele dagen. Takket være «pansersporene», kunne dermed for en gang skyld også de sent startende oppleve tilnærmelsesvis like fine forhold som eliten og de første puljene. Så kanskje var det ikke fullt så tøft å klare merket i år som det kan være når forholdene skiller mer mellom de første puljene (der merkekravene settes) og hopen lenger bak?
Forholdene stod for øvrig i sterk kontrast til FredagsBirken, som slet med et svært vanskelig føre.
Se andre reportasjer fra Birkebeinerrennet 2015 på Sportsmanden:
Kongen, dronningen og kronprinsen i Birken
Birken i bilder – del 1
Sportsmanden.no