InternasjonaltMaratonNils HjelleSkribenter og bloggere

Marathon Globetrotters – noe for deg?

Hva og hvem er en ”Marathon Globetrotter”
– kanskje er det nettopp deg!

Av: Nils Hjelle

- - - - - Annonse (klikk på bildet) ⬇️ - - - - -

Er du glad i å løpe maraton (eller lengre) og finner samtidig viktig motivasjon og/eller barnslig glede i å jobbe mot diverse mengdebaserte utmerkelser, som f. eks. World Marathon Majors, Fem på norsk jord, Fem på bergensk jord, Norge Rundt-plaketten eller medlemskap i 100-klubben?

Norge rundt
Med løp i minst 13 norske fylker kan man motta en velfortjent utmerkelse – som ikke ”alle andre” har…

Hvis du også trives med løpsreiser til utlandet, og til og med finner det ekstra spennende å oppsøke nye steder for maratonløp…..

…..don’t hesitate to apply for a membership in Marathon Globetrotters, which is a member-run club of people who run races in multiple countries. The club is run entirely by volunteers elected by its members, and does not collect monies or pay any member/volunteer for their efforts. There are no dues. To provisionally join the club, a runner must have completed a formal marathon (or longer) race in at least 5 countries. Full membership and voting rights are granted to runners who complete 10 or more countries.

- - - - - Annonse (klikk på bildet) ⬇️ - - - - -

Slik lyder klubbens ord. For at alle skal ha ”noe å strekke seg etter” er det også innført såkalte ”flags” for hvert 10. nye land. At det hele ”foregår” på engelsk skremmer forhåpentligvis ingen (Google translate eller lignende hjelper deg i eventuell nød)

Klubben ble stiftet så sent som i februar 2014, etter at ”noen hadde snakket sammen” i en periode og forberedt lanseringen. Klubbens styre og stell er i stor grad USA-basert, og det finnes også egen registrering for antall stater i USA man har løpt maraton i. Men klubben er slett ikke hel-amerikansk, bl. a. har den svenske løperen og bloggeren Anders Forselius en formell rolle som ambassadør for klubben.

Et drøyt halvår etter stiftelsen er det kun fire norske klubbmedlemmer (mot hele 16 svenske…). Det er imidlertid all grunn til å anta grunnlaget er betydelig større – skal man dømme etter antall norske maratondeltakelser i utlandet i 2013, som viser bl. a. følgende løp med minst 10 norske deltakelser (nærmere 100 andre løp hadde 1-9 norske deltakere):

New York Marathon 479
Berlin Marathon 467
Stockholm Marathon 206
Amsterdam Marathon 194
København Marathon 126
Frankfurt Marathon 95
London Marathon 71
Barcelona Marathon 49
Hamburg Marathon 43
Reykjavik Marathon 36
Rotterdam Marathon 35
Istanbul Marathon 31
Aten Marathon 29
Roma Marathon 26
Chicago Marathon 26
Budapest Marathon 26
Boston Marathon 22
Paris Marathon 21
Wien Marathon 19
Firenze Marathon 18
Porto Marathon 17
Alpes-Maritimes Marathon 17
Swiss Alpine Marathon 16
Krakow Marathon 15
Valencia Marathon 14
Dubai Marathon 12
Honolulu Marathon 10

Marathon Globetrotters (MG) kan framstå som relativt formell, med bl. a. årlig ”generalforsamling” og krav til detaljert informasjon inkl. resultatlink for ett løp pr. land for ”verifying”. Men slik skikkelighet er tross alt et gode, og bak den formelle fasaden finnes svært entusiastiske og kreative ildsjeler. Med utpreget gründerlegning og gode kommunikasjonsegenskaper har deres satsing hittil resultert i 135 medlemmer, berammet ”generalforsamling på Bahamas” (!) i januar 2015, en meget informativ og brukervennlig hjemmeside og egne ”newsletters” – allerede utkommet Nr 1 og Nr 2.

 

Marathon-Globetrotters
På hjemmesiden kan du både søke generell informasjon, enkelt søke i oversikten over andre medlemmer (med lenke til blogg for de som har det) og oppdatere egen aktivitet.

 

Etter hvert har det også blitt høy aktivitet på klubbens Facebook-side, bl. a. i form av anbefalinger og erfaringsdeling. Denne FB-siden/-gruppa er lukket, men man kan søke om gruppemedlemskap uten å være MG-medlem. MG er også på Instagram, Twitter, LinkedIn og Tumblr.

Som nytt medlem får du også tilsendt velkomst-mail og et eget flott diplom, og i fortsettelsen blir statusen din oppdatert få dager etter at du melder inn nye land.

Marathon-Globetrotters_certificate
Klubben svikter heller ikke dem som fortsatt synes et papirdiplom/-bevis har verdi…

 

Kanskje vil et medlemskap i Marathon Globetrotters (MG) utgjør den lille forskjellen i din videre ”maratonkarriere” – ved å utfordre fantasien enda mer neste gang du skal foreslå/velge årets storbymaraton? Eller som en eye-opener for hvor mange maratonløp som faktisk finnes på eller i nærheten av steder du aldri har tenkt på som annet enn et ferieparadis, jobbreisemål etc.?

Hvis du allerede har løpt maraton i fem land:

  • Belønn deg selv med MG-medlemskap og la deg inspirere til enda flere land! Minuttene det tar å registrere dine land/løp utgjør kun en bitteliten del av alle minuttene du har svettet deg gjennom ulike maratonløp…

Hvis du ikke har løpt maraton i fem land, men har lyst og anledning:

  • La medlemskap i MG bli et naturlig mål! Kanskje allerede i år eller neste år?

Hvis du ikke har løpt maraton i fem land, og heller ikke har lyst og anledning:

  • Er du sikker?

Nyt drømmene, valget og planleggingen.

God reise!

 

 

Norske_Harald-og-Knut-Arne_Sel
Mange nordmenn reiser til diverse maratonløp i utlandet, som her fra et av de aller største og mest populære, Berlin Marathon i fjor.  Foto: Frode Monsen, Sportsmanden.no

Mangler du noen internasjonale maratonløp, kan du få gode tips i disse to tidligere reportasjene på Sportsmanden:

10 internasjonale maraton med trøkk!

Uoppdagede maraton-godbiter i det nære utland

 

sportsmanden.no 

 

 

 

 

 

 

Spre idrettsglede og gjør Sportsmanden mer kjent med å dele innlegget!
- - - - - Annonse (klikk på bildet) ⬇️ - - - - -