Gull til Strupstad og Venås i Maraton-NM


John Henry Strupstad fra FIK Ren-Eng er årets norgesmester på maraton, etter 2.30.22 på Jessheim i dag. På sølv og bronseplass kom de to Vidarløperne Martin Kjäll-Ohlsson og Didrik Hermansen.

Norgesmester for damer ble Maria Venås fra Ranheim IL, som vant soleklart på 2.48.26, foran Anine Nordstrøm fra FIK Ren-Eng (sølv) og veteranen Mona Rydland fra BUL (bronse).

Vintermaraton2013_John-Henry-Strupstad_41-9km
John Henry Strupstad formelig smiler der han stormer avgårde, på vei mot norgesmestertittelen under Jessheim Vintermaraton. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Vintermaraton2013_Audun-Skogen_Maria-Venaas_16km
Forhåndsfavoritten Maria Venås etter 16 km. Det ble klar seier og NM-tittel til slutt. Dermed ble det likevel en seier til Ranheim i helgen, etter at fotballaget tapte den avgjørende kvallik-kampen mot Sarpsborg for den siste plassen i neste års Tippeliga. Her har Venås fin pes av Audun Skogen fra Hakallestranda, som senere brøt løpet. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Vintermaraton2013_Teten_8-5km
Etter 8,5 km er det en sommerlig antrukket Martin Kjäll-Ohlsson som drar i teten, foran hjemmehåpet Kristian Monsen fra Ull/Kisa og John Henry Strupstad. Kjäll-Ohlsson tar sølv til slutt, 1.15 bak vinneren Strupstad, mens Monsen ender på sjetteplass og sniker seg såvidt under 2.40. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Vintermaraton2013_John-Henry-Strupstad_Glad-vinner
Og her er det i hvert fall ingen tvil. John Henry Strupstad kan juble for NM-gull 2013! (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Vintermaraton2013_Ragnhild-Hanssen
Ragnhild Hanssen fra Stokmarknes tar en sterk 4.plass totalt i NM og vinner klasse 18-19 år på 3.18.34. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Vintermaraton2013_Ole-Arne-Eiksund_Olav-Kragset
Sluggeren Ole Arne Eiksund hadde 61 maraton på samvittigheten før han endelig klarte å bryte den magiske 3-timers grensen for første gang med 16 sekunders margin i Oslo Maraton. To måneder senere ble det utrolig nok ny pers igjen på Eiksund med 2.58.06. Det holdt også til sølvmedalje i klasse 45-49 år. Sølv ble det også til Olav Krakset fra Hakallestranda (t.h.) i klasse 55-59 år, selv om han etter hvert måtte slippe Eiksund. Tiden ble 3.07.23. (Foto: Bjørn Hytjanstorp)
Strupstad-pokal
John Henry Strupstad med stor pokal for andreplassen i Oslo Maraton i september. Premien for NM-gullet er adskillig mindre, men til gjengjeld kunne Strupstad ta steget opp til øverste trinn på seierspallen. I Oslo løp han 38 sekunder raskere på 2.29.44, som var ett sekund fra pers, men løpet på Jessheim er trolig likevel hans beste maratonløp. (Foto: Frode Monsen)


Se også andre reportasjer fra Jessheim Vintermaraton på Sportsmanden:

Her er alle veteranmesterne på maraton!

Racerapport og møte med norgesmesteren (rapporten er oppdatert med flere bilder med tekst fra halvmaraton)

– – – – – –

Fullstendige resultatlister for NM:

MENN:

1 128 John Henry Strupstad (NOR) M 23-34 NM FIK REN-ENG 02:30:22
Detaljer
2 69 Martin Kjäll-Ohlsson (SWE) M 35-39 NM SK VIDAR 02:31:37
Detaljer
3 63 Didrik Hermansen (NOR) M 23-34 NM SK VIDAR 02:35:20
Detaljer
4 71 Jon Per Nygaard (NOR) M 45-49 NM FIK REN-ENG 02:37:48
Detaljer
5 81 Jon Olsen (NOR) M 35-39 NM HØYBRÅTEN OG STOVNE 02:38:20
Detaljer
6 124 Kristian Monsen (NOR) M 35-39 NM ULL/KISA IL 02:39:43
Detaljer
7 141 Ingvar Grønseth (NOR) M 40-44 NM BUD IL 02:45:48
Detaljer
8 150 Morten Grøan (NOR) M 40-44 NM HØYBRÅTEN OG STOVNE 02:46:06
Detaljer
9 154 Sondre Amdahl (NOR) M 40-44 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 02:49:22
Detaljer
10 96 Henning Pedersen (NOR) M 40-44 NM MOSS IL 02:50:02
Detaljer
11 119 Vidar Ellefsen (NOR) M 55-59 NM ASKER SKIKLUBB FRIIDR 02:52:13
Detaljer
12 140 Vidar Nilsen (NOR) M 50-54 NM OPPEGÅRD IL 02:53:51
Detaljer
13 114 Ole Arne Eiksund (NOR) M 45-49 NM SK VIDAR 02:58:06
Detaljer
14 49 Bjørn-Harald Garfjell (NOR) M 35-39 NM SK KRAFT 02:58:22
Detaljer
15 157 Geir Vågen (NOR) M 50-54 NM IL KOLL 02:58:42
Detaljer
16 53 Dag Bern (NOR) M 45-49 NM SK KRAFT 02:59:22
Detaljer
17 66 Bjørn Fretland (NOR) M 45-49 NM IL JOTUN 03:00:03
Detaljer
18 164 Jan Olav Endrerud (NOR) M 45-49 NM VIND IL 03:00:11
Detaljer
19 171 Geir Nygård (NOR) M 45-49 NM FØRDE IL 03:03:29
Detaljer
20 82 Knut Kongshaug (NOR) M 40-44 NM KÅRVÅG IL 03:03:45
Detaljer
21 33 John Lund (NOR) M 50-54 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:04:01
Detaljer
22 118 Jon Kristian Andresen (NOR) M 23-34 NM FOSSUM IF 03:07:08
Detaljer
23 90 Olav Krakset (NOR) M 55-59 NM HAKALLESTRANDA KONDIS 03:07:23
Detaljer
24 72 Helge Eide (NOR) M 45-49 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:07:28
Detaljer
25 138 Knut Magnus Skaar (NOR) M 23-34 NM FOSSUM IF 03:09:07
Detaljer
26 152 Håkon Haugen (NOR) M 60-64 NM LILLEHAMMER IF 03:10:03
Detaljer
27 26 Tor Idar Lillekroken (NOR) M 45-49 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:11:11
Detaljer
28 11 Steinar Lien (NOR) M 45-49 NM OPPEGÅRD IL 03:13:42
Detaljer
29 108 Dag Spilde (NOR) M 40-44 NM OSI 03:13:51
Detaljer
30 75 Knut Arne Dæhlen (NOR) M 35-39 NM AURSKOG HØLAND FRIID 03:14:20
Detaljer
31 29 Jan-Helge Balto (NOR) M 60-64 NM SIRMA IL 03:15:55
Detaljer
32 58 Ole Peter Bergaust (NOR) M 65-69 NM VELDRE FRIIDRETT 03:19:57
Detaljer
33 34 Bjørn Kåre Gjerde (NOR) M 55-59 NM IL I BUL 03:22:02
Detaljer
34 76 Einar Iversen (NOR) M 55-59 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:24:42
Detaljer
35 85 Erik Nossum (NOR) M 60-64 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:25:35
Detaljer
36 93 Erik Skahjem (NOR) M 55-59 NM ASKER SKIKLUBB 03:26:26
Detaljer
37 22 Magne Stedøy-Johansen (NOR) M 50-54 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:30:28
Detaljer
38 112 Ole Guttulsrød (NOR) M 55-59 NM RYGGE IL 03:35:16
Detaljer
39 78 Henrik Foss (NOR) M 16-17 NM AURSKOG HØLAND FRIID 03:36:41
Detaljer
40 115 Nils Bratberg (NOR) M 55-59 NM OTTESTAD IL 03:39:02
Detaljer
41 110 Kjetil Sælid (NOR) M 45-49 NM BOTNE SKIKLUBB 03:46:22
Detaljer
42 65 Harald Borthen Singstad (NOR) M 45-49 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:48:48
Detaljer
43 8 Tor Edvin Hoelsengen (NOR) M 40-44 NM RAUMNES & ÅRNES IL 03:49:05
Detaljer
44 130 Nils Hjelle (NOR) M 45-49 NM SPIRIDON LLL 03:49:43
Detaljer
45 101 Torodd Lybeck (NOR) M 60-64 NM FAGERNES IL 03:54:13
Detaljer
46 104 Ragnar Nygård (NOR) M 45-49 NM GØIF 03:54:54
Detaljer
47 136 Hagbart Vebostad (NOR) M 70-74 NM STRINDHEIM FRIIDRETT 03:55:21
Detaljer
48 50 Hans Langan (NOR) M 50-54 NM ASKER SKIKLUBB 03:58:33
Detaljer
49 62 Vidar Frisk Svendsen (NOR) M 60-64 NM BÆKKELAGET SK 04:02:31
Detaljer
50 169 Rune Thorbjørnsen (NOR) M 40-44 NM SPIRIDON LLL 04:07:03
Detaljer
51 77 Hans Olav Stensli (NOR) M 45-49 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 04:09:13
Detaljer
52 52 Harald Sel (NOR) M 70-74 NM BRYNE FIK 04:11:04
Detaljer
53 151 Tor Arne Stjern (NOR) M 45-49 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 04:11:20
Detaljer
54 156 Kristian Waalen (NOR) M 60-64 NM SPIRIDON LLL 04:12:33
Detaljer
55 43 Per-Ola Saugnes (NOR) M 50-54 NM NORDRE EIDSVOLL I.L. 04:14:44
Detaljer
56 15 Kim Borgeteien (NOR) M 40-44 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 04:17:52
Detaljer
57 2 Leif Abrahamsen (NOR) M 40-44 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 04:26:43
Detaljer
58 105 Leif Halleland (NOR) M 70-74 NM IF KLYPETUSSEN 04:28:22
Detaljer
59 113 Erik Stoltenberg-Hansson (NOR) M 75-79 NM EIDANGER I.L. 04:29:22
Detaljer
60 60 Sjur Agdestein (NOR) M 55-59 NM STEINKJER FIK 04:58:34
Detaljer

KVINNER:

1 74 Maria Venås (NOR) K 23-34 NM RANHEIM IL 02:48:26
Detaljer
2 125 Anine Nordstrøm (NOR) K 23-34 NM FIK REN-ENG 03:10:42
Detaljer
3 129 Mona Rydland (NOR) K 45-49 NM BUL IL 03:13:52
Detaljer
4 47 Ragnhild Hanssen (NOR) K 18-19 NM STOKMARKNES IL 03:18:34
Detaljer
5 158 Dorte Foss (NOR) K 45-49 NM RAUFOSS IL 03:19:48
Detaljer
6 95 Therese Falk (NOR) K 35-39 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:22:29
Detaljer
7 41 Marianne Følling (NOR) K 50-54 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:23:15
Detaljer
8 40 Elin Drangsholt (NOR) K 50-54 NM HØVIK IF 03:31:27
Detaljer
9 37 Eva Alexandersen (NOR) K 40-44 NM MOSS IL 03:38:03
Detaljer
10 61 Linda Wendelberg (NOR) K 45-49 NM STRINDHEIM IL 03:38:39
Detaljer
11 21 Ingvill Merete Stedøy-Johansen (NOR) K 55-59 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:39:51
Detaljer
12 102 Viktoria Sollid (NOR) K 20-22 NM TROMSØ LØPEKLUBB 03:43:04
Detaljer
13 98 Annie Ristebråten (NOR) K 55-59 NM FAGERNES IL 03:43:23
Detaljer
14 39 Vera Nystad (NOR) K 65-69 NM SØGNE FRRIDRETT IL 03:44:23
Detaljer
15 38 Hilde Johansen (NOR) K 40-44 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:48:15
Detaljer
16 84 Eva Brydøy (NOR) K 40-44 NM OSI 03:50:18
Detaljer
17 120 Kristin Isachsen (NOR) K 55-59 NM ASKER SKIKLUBB FRIIDR 03:52:05
Detaljer
18 4 Sølvi Hjelmeland Stensli (NOR) K 45-49 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 03:57:26
Detaljer
19 18 Torill Forbord (NOR) K 45-49 NM STEINKJER FRIIDRETTSK 04:01:08
Detaljer
20 28 Ingunn Ytrehus (NOR) K 60-64 NM TROMSØ LØPEKLUBB 04:03:28
Detaljer
21 147 Hanne Gro Korsvold (NOR) K 23-34 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 04:11:14
Detaljer
22 91 Tove Dybvad (NOR) K 45-49 NM LOM IL 04:26:08
Detaljer
23 122 Titina Bakken (NOR) K 40-44 NM ROMERIKE ULTRALØPERK 04:32:30
Detaljer
24 56 Oline Lovise Yksnøy (NOR) K 70-74 NM RUSTAD IL 04:51:05
Detaljer
25 57 Lukris Eikum Grønntun (NOR) K 75-79 NM SPIRIDON LLL 05:00:16

 

Hjemmeside med alle resultater fra vintermaraton

 

sportsmanden.no

 


Del gjerne