Jubileums-Birken oppsummert

Vinnere, pallen og topp 20-lister fra det 25. Birkebeinerrittet

Birkebeinerrittet ble arrangert for 25.gang på lørdag. Fra den spede starten i 1993 med 1327 deltakere til årets jubileumsritt, der det var 7692 påmeldt og 6954 som startet, har det også vært over 15.000 deltakere på det meste. Men Birkebeinerrittet er fortsatt et av verdens største terrengsykkelritt.

I tillegg til selve Birkebeinerrittet var det påmeldt 549 i UltraBirken, 510 i HalvBirken, 625 i UngdomsBirken og 566 i BarneBirken, så totalt var det 9.942 påmeldte på alle årets sykkelløp.

SISTE SVING: Erik Resell avgjorde en spennende innspurt i det 25. Birkebeinerrittet med sterk kjøring de siste kilometerne, der han fikk en liten luke til resten av tetgruppen og klare å holde unna helt til mål. (FOTO: Frode Monsen / Sportsmanden.no)

Vinnere i jubileumsrittet på ny rekordtid 2.28.20 ble trønderen Erik Nordsæter Resell som sykler sin første sesong som landeveissyklist for Uno-X Hydrogen Development Team og som med sine 20 år skal være tidenes yngste vinner av Birkebeinerrittet – og svenske Jennie Stenerhag, tredobbel vinner av UltraVasan som endelig fikk sin seier også i Birken på tredje forsøk i spurtoppgjør med Hildegunn Hovdenak, som fikk samme tid (3.03.13) .

UltraBirken ble vunnet av Lars Granberg og Sunniva Dring.

Birkebeinertrippel ble vunnet av Asbjørn Slagtern Fjellvåg og Vera Norli.

Sportsmanden var til stede på Rena og Lillehammer og vi kommer tilbake med egen rapport om Birkebeinerrittet «fra innsiden». 

Pallen Birkebeinerrittet, UltraBirken og Birkebeinertrippelen
(Liste over de 20 beste følger deretter)

Birkebeinerrittet

Pallen menn elite (Topp 20 lenger nede)
1. Erik Nordsæter Resell, Uno-X Hydrogen Development Team, 2:28:20
2. Johnny Cattaneo, Willier Force Squadra Course, 2:28:35
3.  Sigurd Mellemsæter, Lillehammer CK, 2:28:372

Seierspallen for menn, Birkebeinerrittet 2017. Erik Resell på toppen, flankert av italienske Cattaneo (t.v.) og «hjemmelagets» Sigurd Mellemsæter. (FOTO: Frode Monsen / Sportsmanden.no)

Pallen kvinner elite (Topp 20 lenger nede)
1. Jennie Stenerhag, Falu CK/Sverige, 3:03:13
2. Hildegunn Gjertrud Hovdenak, Nesset CK, 3:03:13
3. Ingrid Lorvik, CK Victoria Elite, 3:03:28

Alle gode ting var tre for jennie Stenerhag, som endelig kan legge en sier i birken til sine tre seire fra CykelVasan. Her har hun følge av Borghild Løvset (570), vinneren fra 2014 som endte på 4.plass denne gangen. (FOTO: Geir Olsen/Birken)

UltraBirken

Pallen menn (Topp 20 lenger nede)
1. Lars Granberg, Birk Sport Racing powered by Abax, 4:41:06
2. Greg Saw, Birk Sport Racing powered by Abax, 4:44:02
3. Odd Erlend Hansen Berg, Solør CK, 4:44:55

TOPP 3 i UltraBirken 2017: Lars Granberg kan strekke armen høyest i været som vinner, med Gred Saw (t.v.9 og Odd Erlend Hansen Berg som nummer to og tre. (FOTO: Birken.no)

Pallen kvinner (Topp 20 lenger nede)

1. Sunniva Dring, Milsluker’n, 5:34:36
2. Heidi Rosasen Sandstø, Follo SK/sFIT, 5:46:46
3. Tone Kristin Larsen, SK Rye, 5:57:53

TIL TOPPS: Veteranen Sunniva Dring tok kan smile etter en imponerende seier i UltraBirken for kvinner. Her er hun i aksjon i UltraBirken for to år siden, da det ble andreplass. (FOTO: Frode Monsen / Sportsmanden.no)

BirkebeinerTrippelen

Topp 3 menn elite (Topp 20 lenger nede)
1. Asbjørn Slagtern Fjellvåg, OSI Selmer Elite, 6:42:24
2. Tor Erik Hulløen, Aaby CK, 6:44:08
3. Magnus Vesterheim, NOR CK, 6:45:03

Topp 3 kvinner elite (Topp 20 lenger nede)
1. Vera Norli, Bærum OCK, 7:58:20
2. Marthe Kristine Hafsahl Karset, Vang Skiløperforening/Team Parkettparter, 8:24:57
3. Ragnhild Bolstad, Åslia skilag/Sport1 Rena, 8:34:00

Topp-20 resultater

Birkebeinerrittet
Totalliste: M, Mål, 86km.
[Vis startliste for Totalliste: M]
[Kun startede i Totalliste: M]
PlassStartnrNavnKlubbStartTidDiff
113Erik Nordsæter ResellUno-X Hydrogen Development Team15:30:002:28:20+0:00
267Johnny CattaneoWilier Force Squadra Corse15:30:002:28:35+0:15
327Sigurd MellemsæterLillehammer ck15:30:002:28:37+0:17
43Ole HemSwix Hard Rocx Cycling team / Romeriksåsen SK15:30:002:28:45+0:25
559Hans Kristian Haadem RudlandUno-X Hydrogen Development Team15:30:002:29:02+0:42
623Frederik WilmannChristina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio15:30:002:33:25+5:05
719Eirik BrulandBærum OCK/ Team Sparebanken Sør15:30:002:33:32+5:12
839Eirik PettersenLillehammer ck15:30:002:33:53+5:33
966Diego CargneluttiWilier Force Squadra Corse15:30:002:33:57+5:37
1011Emil Hasund EidKloppa offroadklubb Team Elite15:30:002:33:59+5:39
1132Fredrik StephansenSwix Hard Rocx Cycling Team / Drøbak-Frogn IL Sykkel15:30:002:34:01+5:41
125Vidar MehlSwix Hard Rocx Cycling Team/ Raufoss & Gjøvik SK15:30:002:34:05+5:44
121Fredrik HaraldsethSwix Hard Rocx Cycling Team/ Bærum OCK15:30:002:34:05+5:45
14523Anders Halland JohannessenSoon CK15:30:002:34:09+5:49
1535Gustav LarssonKvänums IF / Specialized evalds.se15:30:002:34:11+5:51
16463Torjus SleenUno-X Hydrogen Development Team15:30:002:34:37+6:17
174Åsmund LøvikTVK /Team FixIt.no15:30:002:34:51+6:31
1821Knut Erik NestebyTeam Trek Sparebanken Hedmark15:30:002:35:15+6:54
1968Massimo DebertolisWilier Force Squadra Corse15:30:002:36:16+7:56
2042Kristian KlevgårdTvk Elite15:30:002:36:23+8:02
Birkebeinerrittet
Totalliste: K, Mål, 86km.
[Vis startliste for Totalliste: K]
[Kun startede i Totalliste: K]
PlassStartnrNavnKlubbStartTidDiff
1561Jennie StenerhagFalu CK / Åbro09:20:003:03:13+0:00
1559Hildegunn Gjertrud HovdenakNesset CK09:20:003:03:13+0:00
3563Ingrid LorvikCK Victoria09:20:003:03:28+0:16
4570Borghild LøvsetOrkla ck09:20:003:03:44+0:32
59490Kamilla Olaussen11:40:043:05:36+2:24
6756Vera NorliBærum OCK09:20:003:05:44+2:31
74040Siri Nordaune HolteFannefjord SK09:35:193:07:25+4:12
8551Jeanette PerssonCK Nittedal09:20:003:12:22+9:09
9706Nellie LarssonTeam Lapierre Sweden09:20:003:13:03+9:50
10555Elisabeth SveumSK Rye Sykkel09:20:003:14:03+10:51
11583Mari TrønnesLillehammer ck09:20:003:14:54+11:42
12562Anne Helene ReitenRye SK/ Unilabs09:20:003:15:29+12:16
13590Camilla HottUllensaker CK09:20:003:15:32+12:19
14608Solrun SætherCK Victoria09:20:003:17:11+13:59
15554Turid Hagelia KorshavnGrimstad SK09:20:003:20:19+17:06
16567Sigrid Andrea FløgstadLillehammer cykleklubb09:20:003:21:57+18:45
17627Maiken  TømtaHurdal IL Sykkel09:20:003:22:02+18:50
18629Elisabeth LockertGruvelia SK/O.B. Wiik AS09:20:003:22:03+18:51
19602Hege S. GalguftenNamdal SK09:20:003:22:06+18:53
20676Mari BergendahlCK Victoria09:20:003:22:09+18:56
UltraBirken sykkel
Totalliste: M, Mål, 105km.
[Vis startliste for Totalliste: M]
[Kun startede i Totalliste: M]
PlassStartnrNavnKlubbStartTidDiff
150095Lars GranbergBirk Sport Racing09:00:034:41:06+0:00
250082Gregory SawBirk Sport Racing by Abax09:00:034:44:02+2:56
350063Odd Erlend Hansen BergSolør CK09:00:034:44:55+3:50
450003Tor Halvor Bjørnstad-Tuveng09:00:034:46:23+5:17
550066Erik KayFollo SK09:00:034:54:43+13:37
650055Tormod WeydahlOttadalen sykkelklubb09:00:034:59:28+18:22
750070Jon Kristian SvalandBirkenes IL Sykkel – Giant09:00:035:00:18+19:12
750045Erik SæterStiftstaden SK09:00:035:00:18+19:12
950068Sondre Linstad-HurumKristiansands Cykleklubb09:00:035:01:48+20:42
1050100Martin JohanssonAktivitus SC / Void Cycling09:00:035:03:18+22:12
1150034Dyre MeenStiftstaden SK Trondheim09:00:035:08:32+27:26
1250031Jan Erik KørraSolør CK09:00:035:08:40+27:34
1350052Truls VeslumAsker Ck09:00:035:09:38+28:32
1450071Håkon JohannessenMolde CK09:00:035:13:36+32:30
1550080Joachim HaugSarpsborg SK09:00:035:14:27+33:21
1650008Sebastian DietrichIF Frøy09:00:035:14:36+33:30
1750076Brynjar NervikStiftstaden SK09:00:035:14:55+33:49
1850079Martin StøvernTeam Aurora Borealis09:00:035:15:52+34:46
1950092Geir NysveenBrumunddal SK09:00:035:18:00+36:54
2050047Ole Kristian SørlandTeam O&O09:00:035:19:27+38:21
UltraBirken sykkel
Totalliste: K, Mål, 105km.
[Vis startliste for Totalliste: K]
[Kun startede i Totalliste: K]
PlassStartnrNavnKlubbStartTidDiff
150246Sunniva DringTeam Milsluker’n, Sagene Sykkel09:05:035:34:36+0:00
250245Heidi Rosasen SandstøFollo SK/ sFIT Helse09:05:035:46:46+12:10
350242Tone Kristin LarsenSK Rye09:05:035:57:53+23:17
450244Marianne SandakerMoss CK09:05:036:15:23+40:47
550249Synne SteinslandSK Rye09:05:036:15:33+40:57
650227Anne Kristin HægAron Skiklubb09:05:036:17:19+42:43
750197Linda-Kristine BjerkeGlåmdal SK09:05:036:17:52+43:16
850230Martine StenbroIF Frøy09:05:036:18:15+43:39
950232Ellen Østbye FremgaardAaby ck09:05:036:19:22+44:46
1050231Silje StensrudMilslukern Sport09:05:036:32:29+57:53
1150223Kristin AamodtTeam Milslukern09:05:036:39:49+1:05:13
1250228Liv Berit HægEiker Kvikk sykkel09:05:036:51:07+1:16:32
1350213Hilde Charlotte ØstmoenBjørn Myhre Sport09:05:036:54:26+1:19:50
1450226Elin Bjørnstad-Tuveng09:05:037:07:01+1:32:25
1550630Marie Waagan09:05:317:09:58+1:35:23
1650195Inger RøsteBrumunddal Sykleklubb09:05:037:10:29+1:35:53
1750106Sissel Pedersen Lundeby09:00:037:13:18+1:38:42
1850236Camilla Helen LandsverkBjørn Myhre Sport09:05:037:24:36+1:50:00
1950239Siw StorsveenCK Elverum09:05:037:26:51+1:52:15
2050204Lene Marie Løchen09:05:037:43:11+2:08:35

 

Totalliste: M, Supertrippel, 1005km.
[Vis startliste for Totalliste: M]
[Kun startede i Totalliste: M]
PlassStartnrNavnKlubbTidDiff
1343Asbjørn Slagtern FjellvågOSI Selmer Elite6:42:24+0:00
2202Tor Einar HulløenAaby ck6:44:08+1:43
31123Magnus VesterheimNOR cykleklubb6:45:03+2:39
4216Jonas AmundsenNes SK6:45:15+2:50
51494Magnus Lian AarrestadStavanger Terrengsykkelklubb6:56:27+14:03
6980Stig Morten FakstadVest-Torpa UL/Team Mosetertoppen SKILINE6:57:46+15:21
71128Erlend Moian Nydal6:58:31+16:07
81020Mathias OppegaardUllevåll/Tåsen7:02:25+20:01
91881Petter StokkelandTistedal FL7:10:42+28:17
101405Ole Marius KirkengIL ROS SKI / TEAM DRAMMEN7:12:10+29:45
11329Raymond LishaugenGlåmdal SK7:13:55+31:30
12983Clemet FougnerSK Rye7:15:28+33:03
13146Patrick Fossum KristoffersenUllensaker CK7:16:02+33:37
141263Andreas SchwenckeRambøll BIL/Team Milslukern -­Driv Trening7:16:21+33:57
15839Espen NylandKluge Advokatfirma / Ottestad SK7:18:18+35:54
161124Magnus BjørndalSk. Rye7:19:05+36:41
171012Magnus Rognstad NebyOttestad IL Sykkel / Sopra Steria7:19:20+36:56
181198Andreas KirkengROS IL – ski / Team Drammen7:21:18+38:54
191704Vegard OsvoldCK Elverum7:22:26+40:02
201001Ole Petter KjerkreitStenshagen Ski7:24:42+42:17
Totalliste: K, Supertrippel, 1005km.
[Vis startliste for Totalliste: K]
[Kun startede i Totalliste: K]
PlassStartnrNavnKlubbTidDiff
1756Vera NorliBærum OCK7:58:20+0:00
26169Marthe Kristine Hafsahl KarsetVang Skiløperforening/Team Parkettpartner8:24:57+26:36
33367Ragnhild BolstadForsvaret/Åslia skilag/Sport 1 Rena8:34:00+35:40
43406Unni Persson MosebySK Rye / Milslukern8:46:05+47:44
53471Siri ØstensenCk Toten Tråkk8:53:08+54:47
63443Kari ØvsthusOPIL8:55:26+57:05
73435Brite VegsundTeam Gåping/Jardar IL8:58:37+1:00:17
83465Reidun Tveit SundFet Skiklubb / WIL9:03:54+1:05:33
95814Kjersti Holum-JakobsenNæroset IL9:09:54+1:11:34
103373Mia GovasmarkSteinkjer CK9:19:48+1:21:28
113412Sidsel NordhagenUNIT4 BIL / Lørenskog CK9:21:06+1:22:46
129538Eline FannemelHornindal IL9:23:24+1:25:03
133392Marita KlevmoenLillehammer Idrettsbarnehage9:23:30+1:25:09
143479Marit Igland9:24:18+1:25:57
153399Inger Gro LienSamnanger il9:25:25+1:27:05
167647Torunn ØlstadGjøvik skiklubb9:28:43+1:30:23
173477Julie Sønsteby FlaagenSøndre Ål Sportsklubb9:31:35+1:33:14
183364Mathilde Bangstad BergersenHamar Skiklubb9:33:12+1:34:52
193379Åse GullsmedmoenOtra Il9:36:42+1:38:21
206037Maren Ranhoff HovStiftelsen Norsk Luftambulanse BIL9:39:30+1:41:10

Sportsmanden.no

Lik gjerne
Del gjerne
  • 9
    Shares
Annonse (Klikk på bildet for info/påmelding)