Jubileums-Birken oppsummert

Vinnere, pallen og topp 20-lister fra det 25. Birkebeinerrittet

Birkebeinerrittet ble arrangert for 25.gang på lørdag. Fra den spede starten i 1993 med 1327 deltakere til årets jubileumsritt, der det var 7692 påmeldt og 6954 som startet, har det også vært over 15.000 deltakere på det meste. Men Birkebeinerrittet er fortsatt et av verdens største terrengsykkelritt.

I tillegg til selve Birkebeinerrittet var det påmeldt 549 i UltraBirken, 510 i HalvBirken, 625 i UngdomsBirken og 566 i BarneBirken, så totalt var det 9.942 påmeldte på alle årets sykkelløp.

SISTE SVING: Erik Resell avgjorde en spennende innspurt i det 25. Birkebeinerrittet med sterk kjøring de siste kilometerne, der han fikk en liten luke til resten av tetgruppen og klare å holde unna helt til mål. (FOTO: Frode Monsen / Sportsmanden.no)

Vinnere i jubileumsrittet på ny rekordtid 2.28.20 ble trønderen Erik Nordsæter Resell som sykler sin første sesong som landeveissyklist for Uno-X Hydrogen Development Team og som med sine 20 år skal være tidenes yngste vinner av Birkebeinerrittet – og svenske Jennie Stenerhag, tredobbel vinner av UltraVasan som endelig fikk sin seier også i Birken på tredje forsøk i spurtoppgjør med Hildegunn Hovdenak, som fikk samme tid (3.03.13) .

UltraBirken ble vunnet av Lars Granberg og Sunniva Dring.

Birkebeinertrippel ble vunnet av Asbjørn Slagtern Fjellvåg og Vera Norli.

Sportsmanden var til stede på Rena og Lillehammer og vi kommer tilbake med egen rapport om Birkebeinerrittet «fra innsiden». 

Pallen Birkebeinerrittet, UltraBirken og Birkebeinertrippelen
(Liste over de 20 beste følger deretter)

Birkebeinerrittet

Pallen menn elite (Topp 20 lenger nede)
1. Erik Nordsæter Resell, Uno-X Hydrogen Development Team, 2:28:20
2. Johnny Cattaneo, Willier Force Squadra Course, 2:28:35
3.  Sigurd Mellemsæter, Lillehammer CK, 2:28:372

Seierspallen for menn, Birkebeinerrittet 2017. Erik Resell på toppen, flankert av italienske Cattaneo (t.v.) og «hjemmelagets» Sigurd Mellemsæter. (FOTO: Frode Monsen / Sportsmanden.no)

Pallen kvinner elite (Topp 20 lenger nede)
1. Jennie Stenerhag, Falu CK/Sverige, 3:03:13
2. Hildegunn Gjertrud Hovdenak, Nesset CK, 3:03:13
3. Ingrid Lorvik, CK Victoria Elite, 3:03:28

Alle gode ting var tre for jennie Stenerhag, som endelig kan legge en sier i birken til sine tre seire fra CykelVasan. Her har hun følge av Borghild Løvset (570), vinneren fra 2014 som endte på 4.plass denne gangen. (FOTO: Geir Olsen/Birken)

UltraBirken

Pallen menn (Topp 20 lenger nede)
1. Lars Granberg, Birk Sport Racing powered by Abax, 4:41:06
2. Greg Saw, Birk Sport Racing powered by Abax, 4:44:02
3. Odd Erlend Hansen Berg, Solør CK, 4:44:55

TOPP 3 i UltraBirken 2017: Lars Granberg kan strekke armen høyest i været som vinner, med Gred Saw (t.v.9 og Odd Erlend Hansen Berg som nummer to og tre. (FOTO: Birken.no)

Pallen kvinner (Topp 20 lenger nede)

1. Sunniva Dring, Milsluker’n, 5:34:36
2. Heidi Rosasen Sandstø, Follo SK/sFIT, 5:46:46
3. Tone Kristin Larsen, SK Rye, 5:57:53

TIL TOPPS: Veteranen Sunniva Dring tok kan smile etter en imponerende seier i UltraBirken for kvinner. Her er hun i aksjon i UltraBirken for to år siden, da det ble andreplass. (FOTO: Frode Monsen / Sportsmanden.no)

BirkebeinerTrippelen

Topp 3 menn elite (Topp 20 lenger nede)
1. Asbjørn Slagtern Fjellvåg, OSI Selmer Elite, 6:42:24
2. Tor Erik Hulløen, Aaby CK, 6:44:08
3. Magnus Vesterheim, NOR CK, 6:45:03

Topp 3 kvinner elite (Topp 20 lenger nede)
1. Vera Norli, Bærum OCK, 7:58:20
2. Marthe Kristine Hafsahl Karset, Vang Skiløperforening/Team Parkettparter, 8:24:57
3. Ragnhild Bolstad, Åslia skilag/Sport1 Rena, 8:34:00

Topp-20 resultater

Birkebeinerrittet
Totalliste: M, Mål, 86km.
[Vis startliste for Totalliste: M]
[Kun startede i Totalliste: M]
Plass Startnr Navn Klubb Start Tid Diff
1 13 Erik Nordsæter Resell Uno-X Hydrogen Development Team 15:30:00 2:28:20 +0:00
2 67 Johnny Cattaneo Wilier Force Squadra Corse 15:30:00 2:28:35 +0:15
3 27 Sigurd Mellemsæter Lillehammer ck 15:30:00 2:28:37 +0:17
4 3 Ole Hem Swix Hard Rocx Cycling team / Romeriksåsen SK 15:30:00 2:28:45 +0:25
5 59 Hans Kristian Haadem Rudland Uno-X Hydrogen Development Team 15:30:00 2:29:02 +0:42
6 23 Frederik Wilmann Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio 15:30:00 2:33:25 +5:05
7 19 Eirik Bruland Bærum OCK/ Team Sparebanken Sør 15:30:00 2:33:32 +5:12
8 39 Eirik Pettersen Lillehammer ck 15:30:00 2:33:53 +5:33
9 66 Diego Cargnelutti Wilier Force Squadra Corse 15:30:00 2:33:57 +5:37
10 11 Emil Hasund Eid Kloppa offroadklubb Team Elite 15:30:00 2:33:59 +5:39
11 32 Fredrik Stephansen Swix Hard Rocx Cycling Team / Drøbak-Frogn IL Sykkel 15:30:00 2:34:01 +5:41
12 5 Vidar Mehl Swix Hard Rocx Cycling Team/ Raufoss & Gjøvik SK 15:30:00 2:34:05 +5:44
12 1 Fredrik Haraldseth Swix Hard Rocx Cycling Team/ Bærum OCK 15:30:00 2:34:05 +5:45
14 523 Anders Halland Johannessen Soon CK 15:30:00 2:34:09 +5:49
15 35 Gustav Larsson Kvänums IF / Specialized evalds.se 15:30:00 2:34:11 +5:51
16 463 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen Development Team 15:30:00 2:34:37 +6:17
17 4 Åsmund Løvik TVK /Team FixIt.no 15:30:00 2:34:51 +6:31
18 21 Knut Erik Nesteby Team Trek Sparebanken Hedmark 15:30:00 2:35:15 +6:54
19 68 Massimo Debertolis Wilier Force Squadra Corse 15:30:00 2:36:16 +7:56
20 42 Kristian Klevgård Tvk Elite 15:30:00 2:36:23 +8:02
Birkebeinerrittet
Totalliste: K, Mål, 86km.
[Vis startliste for Totalliste: K]
[Kun startede i Totalliste: K]
Plass Startnr Navn Klubb Start Tid Diff
1 561 Jennie Stenerhag Falu CK / Åbro 09:20:00 3:03:13 +0:00
1 559 Hildegunn Gjertrud Hovdenak Nesset CK 09:20:00 3:03:13 +0:00
3 563 Ingrid Lorvik CK Victoria 09:20:00 3:03:28 +0:16
4 570 Borghild Løvset Orkla ck 09:20:00 3:03:44 +0:32
5 9490 Kamilla Olaussen 11:40:04 3:05:36 +2:24
6 756 Vera Norli Bærum OCK 09:20:00 3:05:44 +2:31
7 4040 Siri Nordaune Holte Fannefjord SK 09:35:19 3:07:25 +4:12
8 551 Jeanette Persson CK Nittedal 09:20:00 3:12:22 +9:09
9 706 Nellie Larsson Team Lapierre Sweden 09:20:00 3:13:03 +9:50
10 555 Elisabeth Sveum SK Rye Sykkel 09:20:00 3:14:03 +10:51
11 583 Mari Trønnes Lillehammer ck 09:20:00 3:14:54 +11:42
12 562 Anne Helene Reiten Rye SK/ Unilabs 09:20:00 3:15:29 +12:16
13 590 Camilla Hott Ullensaker CK 09:20:00 3:15:32 +12:19
14 608 Solrun Sæther CK Victoria 09:20:00 3:17:11 +13:59
15 554 Turid Hagelia Korshavn Grimstad SK 09:20:00 3:20:19 +17:06
16 567 Sigrid Andrea Fløgstad Lillehammer cykleklubb 09:20:00 3:21:57 +18:45
17 627 Maiken  Tømta Hurdal IL Sykkel 09:20:00 3:22:02 +18:50
18 629 Elisabeth Lockert Gruvelia SK/O.B. Wiik AS 09:20:00 3:22:03 +18:51
19 602 Hege S. Galguften Namdal SK 09:20:00 3:22:06 +18:53
20 676 Mari Bergendahl CK Victoria 09:20:00 3:22:09 +18:56
UltraBirken sykkel
Totalliste: M, Mål, 105km.
[Vis startliste for Totalliste: M]
[Kun startede i Totalliste: M]
Plass Startnr Navn Klubb Start Tid Diff
1 50095 Lars Granberg Birk Sport Racing 09:00:03 4:41:06 +0:00
2 50082 Gregory Saw Birk Sport Racing by Abax 09:00:03 4:44:02 +2:56
3 50063 Odd Erlend Hansen Berg Solør CK 09:00:03 4:44:55 +3:50
4 50003 Tor Halvor Bjørnstad-Tuveng 09:00:03 4:46:23 +5:17
5 50066 Erik Kay Follo SK 09:00:03 4:54:43 +13:37
6 50055 Tormod Weydahl Ottadalen sykkelklubb 09:00:03 4:59:28 +18:22
7 50070 Jon Kristian Svaland Birkenes IL Sykkel – Giant 09:00:03 5:00:18 +19:12
7 50045 Erik Sæter Stiftstaden SK 09:00:03 5:00:18 +19:12
9 50068 Sondre Linstad-Hurum Kristiansands Cykleklubb 09:00:03 5:01:48 +20:42
10 50100 Martin Johansson Aktivitus SC / Void Cycling 09:00:03 5:03:18 +22:12
11 50034 Dyre Meen Stiftstaden SK Trondheim 09:00:03 5:08:32 +27:26
12 50031 Jan Erik Kørra Solør CK 09:00:03 5:08:40 +27:34
13 50052 Truls Veslum Asker Ck 09:00:03 5:09:38 +28:32
14 50071 Håkon Johannessen Molde CK 09:00:03 5:13:36 +32:30
15 50080 Joachim Haug Sarpsborg SK 09:00:03 5:14:27 +33:21
16 50008 Sebastian Dietrich IF Frøy 09:00:03 5:14:36 +33:30
17 50076 Brynjar Nervik Stiftstaden SK 09:00:03 5:14:55 +33:49
18 50079 Martin Støvern Team Aurora Borealis 09:00:03 5:15:52 +34:46
19 50092 Geir Nysveen Brumunddal SK 09:00:03 5:18:00 +36:54
20 50047 Ole Kristian Sørland Team O&O 09:00:03 5:19:27 +38:21
UltraBirken sykkel
Totalliste: K, Mål, 105km.
[Vis startliste for Totalliste: K]
[Kun startede i Totalliste: K]
Plass Startnr Navn Klubb Start Tid Diff
1 50246 Sunniva Dring Team Milsluker’n, Sagene Sykkel 09:05:03 5:34:36 +0:00
2 50245 Heidi Rosasen Sandstø Follo SK/ sFIT Helse 09:05:03 5:46:46 +12:10
3 50242 Tone Kristin Larsen SK Rye 09:05:03 5:57:53 +23:17
4 50244 Marianne Sandaker Moss CK 09:05:03 6:15:23 +40:47
5 50249 Synne Steinsland SK Rye 09:05:03 6:15:33 +40:57
6 50227 Anne Kristin Hæg Aron Skiklubb 09:05:03 6:17:19 +42:43
7 50197 Linda-Kristine Bjerke Glåmdal SK 09:05:03 6:17:52 +43:16
8 50230 Martine Stenbro IF Frøy 09:05:03 6:18:15 +43:39
9 50232 Ellen Østbye Fremgaard Aaby ck 09:05:03 6:19:22 +44:46
10 50231 Silje Stensrud Milslukern Sport 09:05:03 6:32:29 +57:53
11 50223 Kristin Aamodt Team Milslukern 09:05:03 6:39:49 +1:05:13
12 50228 Liv Berit Hæg Eiker Kvikk sykkel 09:05:03 6:51:07 +1:16:32
13 50213 Hilde Charlotte Østmoen Bjørn Myhre Sport 09:05:03 6:54:26 +1:19:50
14 50226 Elin Bjørnstad-Tuveng 09:05:03 7:07:01 +1:32:25
15 50630 Marie Waagan 09:05:31 7:09:58 +1:35:23
16 50195 Inger Røste Brumunddal Sykleklubb 09:05:03 7:10:29 +1:35:53
17 50106 Sissel Pedersen Lundeby 09:00:03 7:13:18 +1:38:42
18 50236 Camilla Helen Landsverk Bjørn Myhre Sport 09:05:03 7:24:36 +1:50:00
19 50239 Siw Storsveen CK Elverum 09:05:03 7:26:51 +1:52:15
20 50204 Lene Marie Løchen 09:05:03 7:43:11 +2:08:35

 

Totalliste: M, Supertrippel, 1005km.
[Vis startliste for Totalliste: M]
[Kun startede i Totalliste: M]
Plass Startnr Navn Klubb Tid Diff
1 343 Asbjørn Slagtern Fjellvåg OSI Selmer Elite 6:42:24 +0:00
2 202 Tor Einar Hulløen Aaby ck 6:44:08 +1:43
3 1123 Magnus Vesterheim NOR cykleklubb 6:45:03 +2:39
4 216 Jonas Amundsen Nes SK 6:45:15 +2:50
5 1494 Magnus Lian Aarrestad Stavanger Terrengsykkelklubb 6:56:27 +14:03
6 980 Stig Morten Fakstad Vest-Torpa UL/Team Mosetertoppen SKILINE 6:57:46 +15:21
7 1128 Erlend Moian Nydal 6:58:31 +16:07
8 1020 Mathias Oppegaard Ullevåll/Tåsen 7:02:25 +20:01
9 1881 Petter Stokkeland Tistedal FL 7:10:42 +28:17
10 1405 Ole Marius Kirkeng IL ROS SKI / TEAM DRAMMEN 7:12:10 +29:45
11 329 Raymond Lishaugen Glåmdal SK 7:13:55 +31:30
12 983 Clemet Fougner SK Rye 7:15:28 +33:03
13 146 Patrick Fossum Kristoffersen Ullensaker CK 7:16:02 +33:37
14 1263 Andreas Schwencke Rambøll BIL/Team Milslukern -­Driv Trening 7:16:21 +33:57
15 839 Espen Nyland Kluge Advokatfirma / Ottestad SK 7:18:18 +35:54
16 1124 Magnus Bjørndal Sk. Rye 7:19:05 +36:41
17 1012 Magnus Rognstad Neby Ottestad IL Sykkel / Sopra Steria 7:19:20 +36:56
18 1198 Andreas Kirkeng ROS IL – ski / Team Drammen 7:21:18 +38:54
19 1704 Vegard Osvold CK Elverum 7:22:26 +40:02
20 1001 Ole Petter Kjerkreit Stenshagen Ski 7:24:42 +42:17
Totalliste: K, Supertrippel, 1005km.
[Vis startliste for Totalliste: K]
[Kun startede i Totalliste: K]
Plass Startnr Navn Klubb Tid Diff
1 756 Vera Norli Bærum OCK 7:58:20 +0:00
2 6169 Marthe Kristine Hafsahl Karset Vang Skiløperforening/Team Parkettpartner 8:24:57 +26:36
3 3367 Ragnhild Bolstad Forsvaret/Åslia skilag/Sport 1 Rena 8:34:00 +35:40
4 3406 Unni Persson Moseby SK Rye / Milslukern 8:46:05 +47:44
5 3471 Siri Østensen Ck Toten Tråkk 8:53:08 +54:47
6 3443 Kari Øvsthus OPIL 8:55:26 +57:05
7 3435 Brite Vegsund Team Gåping/Jardar IL 8:58:37 +1:00:17
8 3465 Reidun Tveit Sund Fet Skiklubb / WIL 9:03:54 +1:05:33
9 5814 Kjersti Holum-Jakobsen Næroset IL 9:09:54 +1:11:34
10 3373 Mia Govasmark Steinkjer CK 9:19:48 +1:21:28
11 3412 Sidsel Nordhagen UNIT4 BIL / Lørenskog CK 9:21:06 +1:22:46
12 9538 Eline Fannemel Hornindal IL 9:23:24 +1:25:03
13 3392 Marita Klevmoen Lillehammer Idrettsbarnehage 9:23:30 +1:25:09
14 3479 Marit Igland 9:24:18 +1:25:57
15 3399 Inger Gro Lien Samnanger il 9:25:25 +1:27:05
16 7647 Torunn Ølstad Gjøvik skiklubb 9:28:43 +1:30:23
17 3477 Julie Sønsteby Flaagen Søndre Ål Sportsklubb 9:31:35 +1:33:14
18 3364 Mathilde Bangstad Bergersen Hamar Skiklubb 9:33:12 +1:34:52
19 3379 Åse Gullsmedmoen Otra Il 9:36:42 +1:38:21
20 6037 Maren Ranhoff Hov Stiftelsen Norsk Luftambulanse BIL 9:39:30 +1:41:10

Sportsmanden.no

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *