Grøvdal og Ølstad varmet i kald Hytteplanmil

Deltakerrekord igjen – løpet vokser hvert eneste år

Populære Hytteplanmila vokser år for år og igjen var det ny deltakerrekord da hele 2145 fullførte den raske 10 kilometeren i Hole. Løpet var utsolgt to ganger med 2600 påmeldte, men en del stilte altså aldri til start i det litt hustrige høstværet med 3-4 grader.

hp0-starten
Feltet er i ferd med å strekke seg ut. Vegard Ølstad fra FIK Ren-Eng er svært offensiv og har tydeligvis ingen respekt for meritterte afrikanere. (Foto: Hans Edgar Rakeie)

Som vanlig ble det imidlertid løpt fort, noe som primært skyldes den lette løypeprofilen. Men det må være noe med høstluften i Hole også, for dette er gjerne blitt det løpet der man skal sette pers eller årsbeste – så også i år for mange løpere i alle aldre.

Det er moro at vår store løperstjerne Karoline Bjerkeli Grøvdal også er blant stamgjestene i Hytteplanmila, også i et EM- og OL-år som har vært hennes desidert beste i karrieren. Hun viste da også klasse igjen ved å slå de afrikanske løperne som hadde tatt turen fra Sverige. Vinnertiden var sterke 32.08. Bare hun selv har løpt raskere, men løyperekorden fra 2012 på 31.46 blir stående i minst ett år til.

Veldig sterkt også av bergensk-engelske Rebecca Hilland. Som i fjor ble det fjerdeplass, og med 33.45 var hun bare noen små sekunder fra pallen og slo blant annet sterke Veronika Blom med 38 sekunder.

Annonse (Klikk på bildet for info/påmelding)
hp1-grovdal
Norges løperstjerne Karoline Bjerkeli Grøvdal er så definitivt dronningen av Hytteplanmila. Hun vant for femte år på rad. (Foto: Hans Edgar Rakeie)
hp12-rebeccah
Sterkt løpt av Rebecca Hilland fra BFG Bergen Løpeklubb, som med 33.45 bare var 3 sekunder fra pallen.

Mennenes løp ble ikke overraskende dominert ev eritreerne fra Tjalve, med Senay Fissehatsion først denne gangen, men det var broren Okubamichael som ledet lenge etter å ha rykket fra resten av tetgruppen, der Vegard Ølstad imponerte stort. Selv om FIK Ren-Eng løperen måtte slippe gruppen med drøye 3 km igjen, klarte han på beundringsverdig vis å tette luken, og til og med nedkjempe eldstemann Fissehatsion og kapre bronsen til slutt på sterke 29.15, kun 6 sekunder bak vinneren og andremann Awet Kibrab.

hp2-olstad
Vegard Ølstad i hårfin ledelse med en snau kilometer igjen. Sterk og offensiv løping! Det er til slutt karen helt til høyre i bildet, Senay Fissehatsion, som tok seieren med 29.09, Kibrab i blått var like bak mens Ølstad fikk 29.15.

Av mange imponerende løp, nevnes eks-langrennsløper Odd-Bjørn Hjelmeset. Nå er det ikke uvanlig at den karen smeller til med knalløp, men med 31.57 ikke bare vant han klasse 45-49 år, han smadret samtidig Kristen Aaby sin klasserekord i Hytteplanmila fra 2008 med halvminuttet.

hp10-hjelmeset-torgersud
Imponerende løpt av både Odd-Bjørn Hjelmeset, som her sjekker om han er i rute til sub 32 minutter, og Per Christian Lysaker Torgersud. Begge kom de noen små sekunder under 32 blank.
hp3-sjurseth
Andreas Myhre Sjurseth er lett i steget og ble nest beste norske løper på 6.plass med 30.08.
hp4-tjorhom
Kristian Tjørhom fra Kristiansand løpeklubb kom på plassen bak, nr 8.
hp6-hallehaugen
Imponerende løpt av unge Simen Halle Haugen fra Runar, sønn av ikke ukjente Gunhild Halle, som vinner klasse 16-17 år og blir nr 11 totalt på knallsterke 30.58. Tomas Bereket fra SK Vidar blir slått med 5 sekunder.
hp7-bjorgum
Mats Bjørgum fra Strindheim løper på 31.07 og tar 14.plassen.
hp8-wermskog
Jarle Wermskog sekunderes mot 31.31, men blir innhentet av John Christian Deighan Hanssen og Ole-Petter Fjeld som sees jagende 20 meter bak.
hp9-rypdal
Petter Rypdal fra Strindheim i fint steg på vei til 1.51.
hp11-tuvmyhre
Fin stil også på på Magnus Tuv Myhre fra Jevnaker, som tar andreplass i M16-17 år.
hp13-blom
Fint å se skadeplagede Veronika Blom i bra driv til femteplass på 34.23. Hun har vunnet Birkebeinerløpet 5 år på rad, for øvrig det samme som Grøvdal har gjort her i Hytteplanmila.
hp14-myhre-wa%cc%8agan
Maria Sagnes Wågan (bakerst) spurtet best i kamp om sjetteplassen mot maratonmesteren Marthe Katrine Myhre.
hp15-naess
Christine Næss fra Asker Friidrett imponerte med 35.15 og 9.plass totalt og klar seier i klasse 16-17 år.
hp16-nevin
Veteranen Anne Nevin fra Strindheim IL tar 11.plass og klasseseier i K40-44 år på 35.34.
hp17-pharo
Det ble ikke fullklaff denne gangen for Heidi Pharo, som etter seieren i Nøklevann rundt forrige helg var litt i stuss på om hun skulle stille i Hytteplanmila. 35.45 holdt imidlertid til 12.plass for Bøler-løperen.
hp18-smenes
Langrennsløper Atle Smenes fra Rustad IL løper på 35.41.

Alle bilder: Hans Edgar Rakeie

Les også om fjorårets løp: Grøvdal med fjerde strake i Hytteplanmila

Resultater

Topp 50 kvinner

PlsStnrNavnKlasseKlubb/Lag/BedriftOffisiell TidBakNettotidDetaljer
12184Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR)K 23-34IK TJALVE00:32:08+00:0000:32:07[+]
22225Webalem Ayele (ETH)K 23-34ULLEVI FK00:32:57+00:4900:32:56[+]
32226Bekelech Guddata (GNB)K 18-19ULLEVI FK00:33:43+01:3500:33:42[+]
41383Rebecca Hilland (GBR)K 35-39BFG BERGEN LØPEKLUBB00:33:46+01:3800:33:45[+]
52553Veronika Blom (NOR)K 23-34SK VIDAR00:34:26+02:1800:34:23[+]
62313Maria Sagnes Wågan (NOR)K 23-34NAMDAL LØPEKLUBB00:34:45+02:3700:34:43[+]
71775Marthe Katrine Myhre (NOR)K 23-34GJØVIK FRIIDRETTSKLUBB/TEAM SP00:34:57+02:4900:34:54[+]
82162Ragnhild Kvarberg Hjelle (NOR)K 35-3900:35:07+02:5900:35:02[+]
91666Christine Næss (NOR)K 16-17ASKER FRIIDRETT00:35:21+03:1300:35:15[+]
10695Marte Flatlien (NOR)K 23-34LILLEHAMMER IF00:35:30+03:2200:35:24[+]
112517Anne Nevin (NOR)K 40-44STRINDHEIM IL00:35:40+03:3200:35:34[+]
121644Heidi Dietrichson Pharo (NOR)K 23-34BØLER IF FRIIDRETT00:35:47+03:3900:35:45[+]
131234Jessica Gunnarsson (SWE)K 40-44SK VIDAR00:36:23+04:1500:36:19[+]
141277Emma Kirkeberg Mørk (NOR)K 14-15IF HELLAS00:36:33+04:2500:36:31[+]
151648Juni Lund (NOR)K 20-22TJALVE00:36:36+04:2800:36:32[+]
162539Grete Kirkeberg Mørk (NOR)K 50-54IF HELLAS00:36:37+04:2900:36:34[+]
172094Hanne Mette Sande (NOR)K 23-34SK VIDAR00:36:41+04:3300:36:34[+]
18305Kathrine Kvernno (NOR)K 23-34BARDU IL00:36:42+04:3400:36:35[+]
192268Tonje Gresslien (NOR)K 23-34SK VIDAR00:36:45+04:3700:36:38[+]
202324Anette Brocks Hagen (NOR)K 23-34STRINDHEIM IL00:36:49+04:4100:36:45[+]
212453Ania Zielinkiewicz (POL)K 23-34LILLEHAMMER IF00:36:53+04:4500:36:48[+]
2269Katharina Kahrs (GER)K 23-34STRINDHEIM IL00:36:55+04:4700:36:46[+]
232385Ingeborg Nordaune (NOR)K 18-19STEINKJER FIK00:37:04+04:5600:36:58[+]
24891Anette Johnsen Hundere (NOR)K 40-44ASKER SKIKLUBB00:37:34+05:2600:37:29[+]
252009Lene Sandem (NOR)K 23-34IL I BUL/ TORSHOV SPORT RUNNER00:37:48+05:4000:37:40[+]
261308Solfrid Braathen (NOR)K 23-34SK VIDAR00:37:48+05:4000:37:39[+]
272463Siri Størmer (NOR)K 45-49SK VIDAR00:37:52+05:4400:37:44[+]
282556Gloria Vinstedt (NOR)K 23-34SK VIDAR00:37:54+05:4600:37:47[+]
29585Emilie Mo (NOR)K 14-15ASKER TREKKHUNDKLUBB00:37:57+05:4900:37:49[+]
302420Ragnhild Hafsahl Karset (NOR)K 23-34HAMAR IL00:38:00+05:5200:37:53[+]
312318Therese Høyer Grimstad (NOR)K 35-3900:38:26+06:1800:38:15[+]
321311Astrid Brathaug Sørset (NOR)K 23-34TEAM OSLO SPORTSLAGER00:38:30+06:2200:38:22[+]
332527Adele Flakke Johannessen (NOR)K 23-34SK VIDAR00:38:46+06:3800:38:40[+]
34189Guro Vadheim (NOR)K 35-39NORDIC SKI TEAM00:38:53+06:4500:38:42[+]
35973Synøve Brox (NOR)K 55-59SK VIDAR00:38:57+06:4900:38:50[+]
361292Siri Rostoft (NOR)K 40-44IL I BUL00:38:58+06:5000:38:42[+]
37670Maria Aure (NOR)K 23-34MODUM FIK00:39:00+06:5200:38:40[+]
381110Emma Axelsson (NOR)K 12-13OPPEGÅRD IL SKIGRUPPA00:39:08+07:0000:39:03[+]
392519Charlotte Knudsen (NOR)K 40-44ROYAL SPORTSKLUBB00:39:09+07:0100:38:57[+]
401751Jane Horpestad (NOR)K 23-34SATS LILLESTRØM00:39:26+07:1800:38:56[+]
411947Hilde Gudem (NOR)K 35-39SK VIDAR00:39:28+07:2000:39:23[+]
422090Karin Magnusson (NOR)K 23-34FIK REN-ENG00:39:35+07:2700:39:17[+]
431952Line Foss (NOR)K 35-39ROYAL SPORTSKLUBB/TEAM MERIDA00:39:36+07:2800:39:29[+]
44563Tyra Sortåsløkken (NOR)K 14-15IL HOLEVÆRINGEN00:39:36+07:2800:39:22[+]
451294Hilde Bakkeli (NOR)K 35-39SK RYE00:39:40+07:3200:39:28[+]
46621Synnøve Mo (NOR)K 18-19ASKER SK. FRIIDRETT00:39:47+07:3900:39:35[+]
47763Mari Brox (NOR)K 23-34SØMNA IL00:40:04+07:5600:39:55[+]
481152Marte Sønstevold (NOR)K 23-34SK VIDAR00:40:07+07:5900:39:47[+]
491333Cicilia Idland (NOR)K 45-49TEAM SMARTFISH FUJI / HALDEN T00:40:11+08:0300:39:47[+]
502434Christina Osnes-Ringen (NOR)K 12-13SK VIDAR00:40:13+08:0500:40:01[+]

Topp 50 menn

PlsStnrNavnKlasseKlubb/Lag/BedriftOffisiell TidBakNettotidDetaljer
12552Senay Fissehatsion (ERI)M 20-22IK TJALVE00:29:10+00:0000:29:09[+]
22549Awet Kibrab (ERI)M 20-22TJALVE00:29:10+00:0000:29:09[+]
32066Vegard Ølstad (NOR)M 23-34FIK REN-ENG00:29:16+00:0600:29:15[+]
42579Okubamichael Fissehatsion (ERI)M 23-34IK TJALVE00:29:21+00:1100:29:20[+]
52229Arega Mekonen (ETH)M 20-22ULLEVI FK00:29:42+00:3200:29:40[+]
62576Zerei Mezngi (NOR)M 23-34VADSØ ATLETIKKLUBB00:30:01+00:5100:30:01[+]
71259Andreas Myhre Sjurseth (NOR)M 23-34SK VIDAR00:30:09+00:5900:30:08[+]
82251Kristian Tjørnhom (NOR)M 20-22KRISTIANSAND LØPEKLUBB00:30:25+01:1500:30:23[+]
92488Japhet Kipkorir (KEN)M 35-39HÄLLE IF00:30:33+01:2300:30:31[+]
102554Ebrahim Abdulaziz (NOR)M 35-39STRINDHEIM IL00:30:34+01:2400:30:33[+]
111829Simen Halle Haugen (NOR)M 16-17RUNAR00:30:59+01:4900:30:58[+]
122302August Flø (NOR)M 20-22SK VIDAR00:30:59+01:4900:30:59[+]
132195Tomas Bereket (NOR)M 23-34SK VIDAR00:31:04+01:5400:31:03[+]
141715Mats Bjørgum (NOR)M 20-22STRINDHEIM00:31:08+01:5800:31:07[+]
151662John Deighan Hanssen (NOR)M 23-34ASKER SK/ADVOKATFIRMAET LUND O00:31:24+02:1400:31:21[+]
161640Ole-Petter Fjeld (NOR)M 20-22TØNSBERG FIK00:31:30+02:2000:31:29[+]
171708Jarle Wermskog (NOR)M 23-34ROYAL SPORT00:31:32+02:2200:31:31[+]
182230Yabra Geday (ETH)M 23-34ULLEVI FK00:31:34+02:2400:31:34[+]
192504Lars Aanensen (NOR)M 23-34PWC00:31:38+02:2800:31:37[+]
201071Kristian Woldvik (NOR)M 23-34RINDAL IL00:31:40+02:3000:31:38[+]
211881Harald Solhaug Næss (NOR)M 23-34SK VIDAR00:31:42+02:3200:31:41[+]
22145Lasse Blom (NOR)M 23-34SØMNA IL00:31:49+02:3900:31:48[+]
232312Petter Rypdal (NOR)M 23-34STRINDHEIM00:31:51+02:4100:31:51[+]
24406Øystein Mørk (NOR)M 40-44SK KRAFT00:31:54+02:4400:31:52[+]
252178Odd-Bjørn Hjelmeset (NOR)M 45-49BAMA00:31:59+02:4900:31:57[+]
262559Ole Flatebø (NOR)M 18-19ORION FIK00:31:59+02:4900:31:57[+]
271086Ola Erling Korbøl (NOR)M 23-34HOKA ONEONE SKANDINAVIA00:32:00+02:5000:31:59[+]
281974Per-Christian Lysaker Torgersrud (NOR)M 35-3900:32:01+02:5100:31:58[+]
2938Helge Langen (NOR)M 23-34RINDAL IL00:32:16+03:0600:32:14[+]
30306Kristian Ulriksen (NOR)M 23-34TROMSØ LØPEKLUBB / ECONOR AS00:32:20+03:1000:32:19[+]
31918Sjur Molstad (NOR)M 23-3400:32:23+03:1300:32:19[+]
32706Ronny Losoa (NOR)M 35-39MODUM FIK00:32:23+03:1300:32:22[+]
332583Michael Tesfamichael (ERI)M 23-34IL BUL00:32:28+03:1800:32:28[+]
341278Martin Kirkeberg Mørk (NOR)M 14-15IF HELLAS00:32:36+03:2600:32:35[+]
351857Morten Hansen (NOR)M 20-22LØRENSKOG FIL00:32:37+03:2700:32:36[+]
362196Mads Bigum Johansen (NOR)M 23-34IK TJALVE00:32:39+03:2900:32:37[+]
372179Lars Agnar Hjelmeset (NOR)M 14-15NITTEDAL00:32:43+03:3300:32:41[+]
381941Christoffer Callesen (NOR)M 23-34PROTECTOR FORSIKRING00:32:44+03:3400:32:43[+]
391037Magnus Tuv Myhre (NOR)M 16-17JEVNAKER00:32:53+03:4300:32:51[+]
402227Kibrom Dasta (ETH)M 23-34ULLEVI FK00:32:56+03:4600:32:55[+]
41686Kristian Karlsen (NOR)M 23-3400:32:59+03:4900:32:56[+]
422578Alem Adhanom (ERI)M 35-39IK TJALVE00:33:02+03:5200:33:00[+]
43202Ola Matre (NOR)M 23-34MODUM FIK00:33:03+03:5300:33:00[+]
442512Henrik Bjørnstad Koppang (NOR)M 16-17IL TYRVING00:33:05+03:5500:33:03[+]
45895Henrik Nicolaisen (NOR)M 23-34STRINDHEIM IL00:33:17+04:0700:33:13[+]
461824Simon Steinshamn (NOR)M 16-17TINGVOLL FRIIDRETTSKLUBB00:33:17+04:0700:33:15[+]
471897Jonatan Vedvik (NOR)M 16-17OLYMPIA SPORT AS / ETC00:33:18+04:0800:33:16[+]
481430Morten Sætha (NOR)M 23-34SWIX00:33:21+04:1100:33:18[+]
4922Simen Næss Berge (NOR)M 23-34LILLEHAMMER IF00:33:22+04:1200:33:20[+]
50544Magnus Lystad (NOR)M 23-34TEAM JOBZONE BI00:33:23+04:1300:33:20[+]

 

Alle resultater


Sportsmanden.no 

Lik gjerne
Del gjerne
  • 15
    Shares
Annonse (Klikk på bildet for info/påmelding)