Arne Post vant Holmenkollmarsjen igjen

Supermosjonisten og klassiskeksperten med sin fjerde seier

Den tradisjonsrike Holmenkollmarsjen måtte i år endre og korte ned traséen på grunn av lite snø gjennom Nordmarka. Men selv om rennet ble redusert fra 54 km via annonserte 40 km, til 36,8 km i henhold til resultatlistene, så var nok løypene tøffe nok der det i stedet ble gått fire runder i verdenscupløypene i nasjonalanlegget rundt Holmenkollen.

Arne Post var tilbake på tronen med sin fjerde laurbærkrans i Holmenkollmarsjen. Foto: Arrangøren
Arne Post var tilbake på tronen med sin fjerde laurbærkrans i Holmenkollmarsjen. Foto: Arrangøren

Og det var en gammel kjenning, supermosjonisten Arne Post, som var tilbake på vinnersporet og faktisk tok sin fjerde seier på de seks siste årene i Holmenkollmarsjen! I fjor måtte Post midlertidig abdisere fra tronen, da Øystein Pettersen staket seg til seier på blanke ski og rennet ble tatt som oppkjøring mot VM i Falun av en rekke av landslagsløperne.

Kongen av Nordmarka de siste årene er ingen av landslagsløperne, men derimot «mosjonisten» Arne Post, skrev vi i forhåndsreportasjen i fjor. Det endte med en sterk 6.plass i det gode selskapet, men i et langt tynnere startfelt i år var det ingen tvil. Klassiskeksperten fra Langhus i Ski som representerer Team United Bakeries kunne gå inn til en ny klar seier med nesten fire minutters margin på den gode sluttiden 1.43.33, foran Lynguttene Joar Thele og Sondre Grønvold.

Arne Post er klassisksekspert, selv om han her staker godt i bakkene opp til Midstuibakken i fjorårets Holmenkollmarsj. I år var det ingen som klarte å følge tempoet til veteranen. (Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)
Arne Post er klassisksekspert, selv om han her staker godt i stigningen opp til Midstubakken i fjorårets Holmenkollmarsj. I år var det ingen som klarte å følge tempoet til veteranen.
(Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)
HKmarsjen2015_JoarThele
På hjemmebane: Lyns Joar Andreas Thele langer godt ut i bakkene i fjorårets renn, da han ble nummer 15. I dag ble han belønnet med andreplass!
(Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)

Kristin Antonsen med sin første seier

Trondheimsstudenten Kristin Antonsen fra NTNUI, som i fjor ble nummer tre, fikk også laurbærkransen rundt halsen etter å ha tatt seieren med drøye minuttet med sluttiden 2.02.53, foran Pia Helene Paulsen fra Rustad IL og Stine Fallingen Ødegård fra Lyn Ski.

Dronningen av Holmenkollmarsjen Solfrid Braathen, som hadde fem strake seire i rennet, stilte ikke til start denne gangen.

Kristin Antonsen avanserte fra bronse i fjor til seier i årets Holmenkollmarsj. Foto: Arrangøren
Kristin Antonsen avanserte fra bronse i fjor til seier i årets Holmenkollmarsj. Foto: Arrangøren
HKmarsjen2015_PiaHPaulsen_nr13
Pia Helene Paulsen tok en flott andreplass i Holmenkollmarsjen. Det var en kraftig forbedring fra 13.plassen i fjor (bildet). (Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)
HKmarsjen2015_StineFallingenØdegård
Lyns Stine Fallingen Ødegård forbedret seg også kraftig, fra fjorårets 11.plass (bildet) til pallen og tredjeplass totalt i årets renn. (Foto: Frode Monsen / Sportsmanden)

Les også:

-Min første krans! Veteranen Kari Øvsthus (50) overrasket med seier i lille Holmenkollmarsjen

RESULTATER  – TOPP 100 MENN 

Rank Race No Name Nation Club Category Time Behind Speed
1 1 Arne Post NOR Team United Bakeries M30-34 1:43:33 2:49 min/km
2 5 Joar Andreas Thele NOR Milslukern Sport/ Lyn ski M20-24 1:47:14 + 3:42 2:55 min/km
3 22 Sondre Grønvold NOR Lyn Ski M20-24 1:47:52 + 4:20 2:56 min/km
4 10 Håvard Nygaard NOR Lier skiløberforening M25-29 1:48:25 + 4:53 2:57 min/km
5 4 John Christian Deighan Hanssen NOR Asker skiklubb M30-34 1:48:40 + 5:08 2:58 min/km
6 118 Sebastian Torgersen NOR NTNUI M20-24 1:48:46 + 5:14 2:58 min/km
7 24 Oddvin Offigstad NOR Øyer-Tretten IF M30-34 1:48:58 + 5:26 2:58 min/km
8 9 Martin Hallberg NOR Fossum IF / Norconsult BIL M25-29 1:49:13 + 5:41 2:59 min/km
9 17 Ola Kristoffer Tosterud NOR NES SKI M20-24 1:49:46 + 6:14 2:59 min/km
10 12 Ole Vidar Eriksrud NOR Lier Skiløberforening M20-24 1:51:01 + 7:29 3:02 min/km
11 13 Anders Nordby Gullhav NOR Oslo Sportslager M25-29 1:51:12 + 7:40 3:02 min/km
12 66 Even Brøndbo Dahl NOR Hamar Skiklubb M20-24 1:51:28 + 7:56 3:02 min/km
13 16 Anders Engene Bjåland NOR Gol IL M25-29 1:52:07 + 8:35 3:03 min/km
14 23 Jonas Amundsen NOR Nes ski M20-24 1:52:13 + 8:41 3:03 min/km
15 25 Magnus L’abée-Lund NOR DNB/Team Baker Hansen M25-29 1:52:27 + 8:55 3:04 min/km
16 6 Ole Christian Mork NOR Milslukern Sport M30-34 1:52:31 + 8:59 3:04 min/km
17 38 Sigmund Rimstad NOR ÅF BIL M25-29 1:52:34 + 9:02 3:04 min/km
18 14 Steffen Sæterhagen Paulsen NOR Oslo Sportslager M30-34 1:52:41 + 9:09 3:04 min/km
19 145 Christian Berge Foyn NOR NTNUI M20-24 1:52:56 + 9:24 3:05 min/km
20 3 Jonas Nielsen NOR Oslo Sportslager M30-34 1:53:21 + 9:49 3:05 min/km
21 18 David Støre NOR Bull Ski & Kajakk / Jutul IL M35-39 1:53:42 + 10:10 3:06 min/km
22 57 Jacob Ziesler NOR The Boston Consulting Group M25-29 1:54:35 + 11:03 3:07 min/km
23 2530 Thomas Berge Foyn NOR Jardar IL/Team Holmenkollen M20-24 1:55:10 + 11:38 3:08 min/km
24 106 Robin Mackenzie-Robinson NOR Rye M30-34 1:55:13 + 11:41 3:08 min/km
25 61 Trond Finjord NOR Alta IF/Team Skigo M40-44 1:55:19 + 11:47 3:09 min/km
26 19 Christian Melsom Myhre NOR BDO / Milslukern Sport / Heming M30-34 1:55:22 + 11:50 3:09 min/km
27 5787 Eirik Fiskvik NOR Tynset IF/ Team Trek Mesterhus M25-29 1:55:26 + 11:54 3:09 min/km
28 34 Trond Evald Hansen NOR IL TRY / Stamina Active M45-49 1:55:41 + 12:09 3:09 min/km
29 11 Morten Sønsteby NOR Oslo Sportslager M25-29 1:55:42 + 12:10 3:09 min/km
30 49 Birger Andreas Bråthen NOR Magnor UL M45-49 1:55:47 + 12:15 3:09 min/km
31 31 Morten Nævestad NOR LYN SKI M20-24 1:55:49 + 12:17 3:09 min/km
32 53 Andreas Beck Engebretsen NOR Overtoppen/Bull Ski & Kajakk M55-59 1:55:53 + 12:21 3:09 min/km
33 21 Eivind Haakenstad Godli NOR Veidekke M30-34 1:55:58 + 12:26 3:10 min/km
34 26 Trond Olav Berg NOR Rustad IL M55-59 1:56:25 + 12:53 3:10 min/km
35 39 Lasse Østmo NOR I.L. Nordlys M50-54 1:56:25 + 12:53 3:10 min/km
36 40 Peder Myhre NOR Bull Ski og Kajakk M30-34 1:56:26 + 12:54 3:10 min/km
37 42 Tor Erik Aurstad NOR Skjåk IL M30-34 1:56:30 + 12:58 3:10 min/km
38 43 Vegard Fluge Samuelsen NOR IL Try / Milsluker’n Sport M45-49 1:56:51 + 13:19 3:11 min/km
39 65 Øystein Klemetsdal NOR Asker Skiklubb M25-29 1:57:21 + 13:49 3:12 min/km
40 27 Sjur Skjeggestad NOR Skiforeningen M30-34 1:57:29 + 13:57 3:12 min/km
41 160 Lars Petter Bryn NOR Team Raske Gutter M25-29 1:57:40 + 14:08 3:12 min/km
42 41 Morten Grøan NOR Oslo Sportslager M40-44 1:57:40 + 14:08 3:12 min/km
43 7 Henrik Sollie NOR Oslo Sportslager M40-44 1:57:59 + 14:27 3:13 min/km
44 82 Anders Karlsen NOR Nesodden IF M50-54 1:58:18 + 14:46 3:13 min/km
45 69 Ulf Brenna NOR DNB M45-49 1:58:29 + 14:57 3:14 min/km
46 59 Ståle Grøthe NOR HELBIL M35-39 1:58:31 + 14:59 3:14 min/km
47 29 Magnus Drivenes NOR Bærums skiklub/G-MAX Slependen M20-24 1:58:38 + 15:06 3:14 min/km
48 48 Petter Jørgensen NOR Oslo Sportslager M35-39 1:58:47 + 15:15 3:14 min/km
49 74 Eivind Klokkehaug NOR NTNUI M25-29 1:58:58 + 15:26 3:14 min/km
50 55 Clemet Fougner NOR SK RYE M40-44 1:59:00 + 15:28 3:15 min/km
51 64 Øystein Rodem NOR Uno-X M30-34 1:59:15 + 15:43 3:15 min/km
52 163 Jonas Andersson SWE KPMG Puls M25-29 1:59:24 + 15:52 3:15 min/km
53 37 Lars Steinar Hefre NOR Skarphedin IL / Sport 1 Storgata M20-24 1:59:31 + 15:59 3:15 min/km
54 36 Mathias Oppegaard NOR Team Ullevål/Tåsen M25-29 1:59:39 + 16:07 3:16 min/km
55 77 Lars Gudim NOR Gjøvik Skiklubb M25-29 1:59:41 + 16:09 3:16 min/km
56 80 Peder Huitfeldt NOR Milslukern Sport / Heming Zenior M25-29 1:59:44 + 16:12 3:16 min/km
57 60 Geir Thoresen NOR Røa IL M45-49 1:59:50 + 16:18 3:16 min/km
58 84 Herman Bjerke NOR Lyn SKI M16-17 1:59:50 + 16:18 3:16 min/km
59 142 Jens Aas NOR IL TRY M40-44 1:59:58 + 16:26 3:16 min/km
60 127 Eivind Bjørhei NOR Norconsult BIL M25-29 2:00:10 + 16:38 3:16 min/km
61 70 Lars Arne Ellefsen NOR Innstrandens IL M50-54 2:00:16 + 16:44 3:17 min/km
62 123 Frank Grønvold NOR Lillomarka skiklubb M50-54 2:00:53 + 17:21 3:18 min/km
63 47 Svend Vinje NOR Lyn ski M30-34 2:00:53 + 17:21 3:18 min/km
64 72 Knut Aaby Flatin NOR Veidekke M25-29 2:00:55 + 17:23 3:18 min/km
65 63 Ole-Jacob Følling NOR Nordic Ski Team M35-39 2:01:02 + 17:30 3:18 min/km
66 85 Øystein Pettersen NOR Statnett M35-39 2:01:04 + 17:32 3:18 min/km
67 2572 Steinar Hannestad NOR Oslo Sportslager M55-59 2:01:08 + 17:36 3:18 min/km
68 303 Erik Sebastian Ranberg NOR Gjensidige Sport/Lyn Ski M25-29 2:01:23 + 17:51 3:18 min/km
69 2571 Jakob Hanserud NOR Asker Skiklubb M20-24 2:01:28 + 17:56 3:19 min/km
70 100 Truls Hestengen NOR Rustad M25-29 2:01:29 + 17:57 3:19 min/km
71 50 Thorstein Molle NOR NorgesGruppen/Joh Birken Team M30-34 2:01:47 + 18:15 3:19 min/km
72 923 Zdenek Melsa CZE Fortex Ski MB M30-34 2:02:06 + 18:34 3:20 min/km
73 5771 Marcus Syversen NOR Tistedalen FL – Ski M20-24 2:02:06 + 18:34 3:20 min/km
74 2519 Eirik Asp NOR Bygdøy IL M40-44 2:02:08 + 18:36 3:20 min/km
75 112 Marius Therkelsen NOR Nordic Choice / Skagerrak SK M35-39 2:02:21 + 18:49 3:20 min/km
76 187 Kristoffer Angerer NOR Team Raske Gutter M25-29 2:02:23 + 18:51 3:20 min/km
77 104 Arnfinn Pedersen NOR Nesodden IF M50-54 2:02:30 + 18:58 3:20 min/km
78 78 Tord Indredavik NOR Team Brazzers Elite M30-34 2:02:33 + 19:01 3:20 min/km
79 20 Ronny Bråten NOR Spydeberg IL M45-49 2:02:36 + 19:04 3:20 min/km
80 114 Morten Wettergreen NOR Milslukern M35-39 2:02:37 + 19:05 3:20 min/km
81 120 Marius Fein NOR OPIL M35-39 2:02:40 + 19:08 3:20 min/km
82 45 Christian Wiig NOR BB Cycling M40-44 2:02:42 + 19:10 3:21 min/km
83 354 Eirik Oulie Rosbach NOR Kjelsås IL/Skanska Aktiv M25-29 2:02:44 + 19:12 3:21 min/km
84 108 Eirik Næss-Ulseth NOR Team Coremine M60-64 2:02:49 + 19:17 3:21 min/km
85 105 Helge Kolstad NOR Hasle Løren IL / ABB BIL M45-49 2:02:59 + 19:27 3:21 min/km
86 144 Oddvar Nygaard NOR Lier skiløberforening M60-64 2:03:23 + 19:51 3:22 min/km
87 156 Sondre Nobel Skalleberg NOR Milslukern Sport / OSI M20-24 2:03:24 + 19:52 3:22 min/km
88 168 Mathias Meidell NOR IL Heming M25-29 2:03:38 + 20:06 3:22 min/km
89 109 Lars Atle Holm NOR Driv IL / Skiforeningen / Green Machines M45-49 2:03:45 + 20:13 3:22 min/km
90 138 Jo Nordskar NOR Abracadabra Cyclewear/YT M25-29 2:03:54 + 20:22 3:22 min/km
91 461 Bjørn Petter Grini NOR ØKOKRIM BIL M30-34 2:04:08 + 20:36 3:23 min/km
92 311 Morten Omland NOR Kjelsås IL M40-44 2:04:11 + 20:39 3:23 min/km
93 30 Patrick Åserud NOR Skiforeningen/LightFlight M45-49 2:04:15 + 20:43 3:23 min/km
94 371 Sindre Holm NOR Jardar IL M16-17 2:04:20 + 20:48 3:23 min/km
95 79 Knut Lutnæs NOR Skiforeningen/Team Hauken M40-44 2:04:29 + 20:57 3:23 min/km
96 54 Tore Krogsveen NOR Ringebu/fåvang ski M30-34 2:04:29 + 20:57 3:23 min/km
97 56 Håkon Wold NOR Drammens ballklubb / ViaNova M45-49 2:04:39 + 21:07 3:24 min/km
98 125 Vegard Johnson Joranger NOR Fossum IF M20-24 2:04:39 + 21:07 3:24 min/km
99 176 Arne-Vidar Hellefossmo NOR Skiforeningen/ Masterbakk Atletklubb M35-39 2:04:52 + 21:20 3:24 min/km
100 133 Henrik Ljøgodt Moen NOR Team SKIGO M30-34 2:04:53 + 21:21 3:24 min/km

RESULTATER KVINNER 36,8 KM
(Her får vi foreløpig kun opp 43 løpere på arrangørens resultatliste)

Rank Race No Name Nation Club Category Time Behind Speed
1 402 Kristin Antonsen NOR NTNUI F25-29 2:02:53 3:21 min/km
2 403 Pia Helene Paulsen NOR Rustad IL F20-24 2:03:57 + 1:05 3:23 min/km
3 417 Stine Fallingen Ødegård NOR LYN Ski F25-29 2:10:22 + 7:30 3:33 min/km
4 388 Marit Engeseth NOR Lyn Ski F30-34 2:10:39 + 7:47 3:33 min/km
5 404 Ragnhild Amlie NOR Try IL/Entra F40-44 2:14:46 + 11:54 3:40 min/km
6 200 Emily Stitt USA OSI Langrenn F20-24 2:15:04 + 12:12 3:41 min/km
7 407 Astrid Bruland NOR Ernst & Young AS F25-29 2:17:01 + 14:09 3:44 min/km
8 949 Barbro Sætha NOR LYN-SKI F25-29 2:17:10 + 14:18 3:44 min/km
9 1283 Elise Tveita NOR NTNUI F20-24 2:20:17 + 17:25 3:49 min/km
10 474 Chantal Carlen SUI SAS F25-29 2:20:27 + 17:35 3:49 min/km
11 1603 Judith Ingela Rickertsen Hole NOR Bækkelagets SK – ski F18-19 2:20:30 + 17:37 3:50 min/km
12 460 Maren Thomasgaard NOR Team SKIGO F25-29 2:20:41 + 17:49 3:50 min/km
13 2596 Astrid Sørset NOR Oslo Sportslager F25-29 2:23:17 + 20:25 3:54 min/km
14 1203 Ingrid Saupstad NOR Milslukern Sport / Kjelsås IL F25-29 2:23:18 + 20:26 3:54 min/km
15 950 Reidun Tveit Sund NOR Fet Skiklubb F50-54 2:23:28 + 20:36 3:54 min/km
16 5894 Sofia Johansson NOR Team Raske Gutter/ SKIPAC F35-39 2:26:28 + 23:36 3:59 min/km
17 1237 Elise Hay Opsahl NOR Stavanger Skiforening F40-44 2:26:51 + 23:59 4:00 min/km
18 1254 Mari Sjøberg NOR Raske jenter F30-34 2:26:52 + 24:00 4:00 min/km
19 1345 Klara Lyngnes NOR Festesonen F40-44 2:27:51 + 24:59 4:02 min/km
20 1380 Anja Elise Lid NOR Høydalsmo IL F30-34 2:28:43 + 25:51 4:03 min/km
21 1315 Berthe Blakstvedt NOR Kolbotn IL F45-49 2:29:36 + 26:43 4:04 min/km
22 1220 Kristin Eitrem Landmark NOR Fossum/Skigo F50-54 2:29:46 + 26:53 4:05 min/km
23 1553 Christina Stusvik-Eide NOR Røa IL F50-54 2:31:26 + 28:34 4:07 min/km
24 4091 Juni Osnes Lund NOR Lyn Ski F20-24 2:31:41 + 28:49 4:08 min/km
25 5748 Helle Svare Lorentzen NOR Nydalen SK F30-34 2:31:51 + 28:59 4:08 min/km
26 1541 Kersti Ekeland Bjurstrøm NOR IL KOLL F40-44 2:32:01 + 29:09 4:08 min/km
27 1272 Anne Johnsrud Hagen NOR Aktiv mot kreft F55-59 2:32:51 + 29:59 4:10 min/km
28 1393 Karianne Westheim Saue NOR Lyn Ski F45-49 2:32:54 + 30:02 4:10 min/km
29 1058 Liselotte Veimar Jørgensen NOR Lier Skiløberforening F20-24 2:33:02 + 30:10 4:10 min/km
30 1252 Anne Myhr NOR Kjelsås F50-54 2:34:52 + 32:00 4:13 min/km
31 405 Karina Aksnes Smith NOR F25-29 2:35:09 + 32:17 4:13 min/km
32 1336 Wenche Hoel Grinaker NOR Ringkollen skiklubb F55-59 2:36:21 + 33:29 4:15 min/km
33 5713 Hjørdis Klonteig NOR Fossum if F60-64 2:37:35 + 34:43 4:17 min/km
34 1379 Ingvild Indredavik NOR Fana IL F25-29 2:38:21 + 35:29 4:19 min/km
35 1378 Live Lindemark NOR Asker SK F25-29 2:39:03 + 36:11 4:20 min/km
36 1334 Eline Granne Andresen NOR Aktiv mot kreft F20-24 2:40:15 + 37:22 4:22 min/km
37 1638 Randi Austgulen Fosnæs NOR Fossum IF F55-59 2:41:34 + 38:42 4:24 min/km
38 977 Martine Kolstad NOR Team Merida TRI F20-24 2:45:27 + 42:35 4:30 min/km
39 5716 Tove Damgaard NOR Il Ivrig F60-64 2:46:28 + 43:36 4:32 min/km
40 1099 Anne Tandberg NOR Fana IL F55-59 2:55:46 + 52:54 4:47 min/km
41 5725 Bjørg-Guri Kildahl NOR fet skiklubb F65-69 3:13:16 + 1:10:24 5:16 min/km
42 5724 Ingeborg Roe NOR Færder skilag F65-69 3:17:44 + 1:14:52 5:23 min/km
43 5741 Ursula Blaser SUI nordicsport kirchberg F65-69 3:52:29 + 1:49:37 6:20 min/km

Alle resultater

 

Les tidligere reportasjer fra Holmenkollmarsjen på Sportsmanden

Klart for et stjernespekket felt i Holmenkollmarsjen

Øystein Pettersen vant Holmenkollmarsjen

Solfrid Braathen med sin femte seier

Sterke veteranløp i Holmenkollmarsjen

Flere bilder fra Holmenkollmarsjen

Holmenkollmarsjens 100 beste damer

Med «Tur og trening» i Holmenkollmarsjen

Rapport fra Holmenkollmarsjen (2014)

 

Sportsmanden.no 

Lik gjerne
Del gjerne
  • 63
    Shares